TÜRLER

Ejder Meyvesi Pitaya nın Kökeni

Kaktüs familyasından olan “Ejder Meyvesi” diğer adıyla “Pitaya”, tropikal iklim şartlarında yetiştirilen egzotik bir meyvedir. Anavatanı Orta Amerika, Güney Meksika, Kosta Rika, El Salvador, Venezuela, Kolombiya, Ekvador, Panama, Brezilya ve Uruguay’dır. Dünyada ejder meyvesi yetiştiriciliği yaygın olarak, Orta Amerika, Karayipler, Havai, Avusturalya, Tayvan, Vietnam, Malezya ve İsrail’de yapılmaktadır.Son yıllarda ülkemizde de yetiştiriciliğine başlanılan ejder meyvesi pitayanın, en yüksek üretimi 30.000 ha alanda 640.000 ton ile Vietnam’da ve Tayvan’da 1.191 ha alanda 27.654 ton olarak üretimi gerçekleştirilmekte ve en büyük ihracatçı konumunda da yine bu iki ülke bulunmaktadır.

Pitaya nın Cins Bilgisi

Kaktüs familyasından olan ejder meyvesi pitayanın 8 ana başlıkta farklı cinsi ( Hylocereus Guatemalensis, Hylocereus Undatus, Hybrids, Hylocereus Species, H. Selenicereus Megalanthus, Hylocereus Polyrhizus, Hylocereus Costaricensis, Hylocereus Ocamponis)  ve 100 den fazla türü (Golden Dragon, Colombia Yellow, Phisical Graffiti, American Beauty, Purple Haze, Dark Star, Halley’s Commet, Sugar Dragon, Rixford, Delight, Condor, Australia Red Giant, Makisupa, Edgar, Bruni, Conie Mayer, Vietnamese White, Vietnamese Red, Red Jaina, Thai Red, Macenta, Pepino Dulce, Royal Red, Ruby Red vb…)  bulunmaktadır. Ülkemizde Akdeniz iklimi ve geçiş iklim bölgelerinde örtü altı yetiştiriciliği (Sera) ile, kendi anatomisine uygun  yetişme imkanı bulan Ejder Meyvesi Pitaya nin 96 farklı türünü Antalya ve Mersindeki seralarımızda yetiştirmekteyiz. Son dört yıldır bu farklı türlerin her birinin sıcak, soğuk, toprak yapısı, besin ve diğer hava şartlarına karşı verdiği tepkileri, meyvelerin ayrı ayrı lezzet değerleri, kaliteleri ve diğer farklı gelişmeleri gözlenmiştir. Her bir türün, bulunduğu lokasyona havanın şartlarına, bakımlarına ve topraklarına göre ayrı ayrı verdikleri tepkiler gün gün izlenmiştir.

Türkiye de Ejder Meyvesi

Ülkemizde ki tarihçesi çok fazla olmayan bu bitki örtü altı yetiştiriciliği ile adaptasyon süreci yaşamaktadır. Kısa sürede 1.000 dekar alanın üzerinde bir üretim alanına ulaşan Pitaya hızla gelişerek daha fazla yatırımcı tarafından ilgi görmüştür. İhracata dayalı, sürüdürülebilir ve katma değeri yüksek olan bu ürün bir çok yerde alternatif bir tarım ürünü olmaktan çıkmış iç pazarının oturmasıyla zaten var olan dış piyasası ile artık ana yatırım kaynağı haline gelmiştir.

Ejder Meyvesi Hikayemiz

2016 yılı sonunda başlayan çalışmalarımız sonucu 2020 yılı sonu itibari ile toplamda 100 farklı çeşit Pitaya ya ulaşmış durumdayız. Bu çeşitler Mersin ve Antalya daki seralarımızda yetiştirip büyük bir çoğunluğundan meyve elde etmiş bulunmaktayız. Bu çeşitler Filipinler, Tayland, Çin ve diğer farklı yurt dışı kaynaklı ülkelerden elde edilerek çoğaltılmış durumdadır. Yine bu çalışmalarımız ve uğraşılarımız sonucu faturalandırılmış, Tayland Tarım Bakanlığı tarafından sertifikalandırılmış sağlık kontrolleri yapılmış ‘’Hylocereus Undatus’’ çeşidi fidanlarımız çoğaltılmış durumdadır.

Şuan geldiğimiz noktada tüm bu çeşitlerin herbirinin yetişme koşuları ayrı ayrı takip edilmiş video ve fotoğraflarla notlar alınmış herbirinin özellikleri ortaya çıkarılmıştır. Diken yapıları, dal yapıları, meyve gramajları ve meyve özellikleri not alınmış muazzam bir data oluşmuştur. Bu çalışmaların içerisinde çapraz tozlamalar yapılarak farklı çeşitlerin kendine kısır çeşitlere etkileri de takip edilmiştir. Tüm bu çalışmalarımızı Çukurova Üniversitesi nezdinde resmileştirerek sertifikasyon çalışması haline getireceğimiz bir proje başlatmış bulunmaktayız.

Ejder Meyvesi Pitaya faydaları hakkında daha fazla detaylı bilgi için linki tıklayarak bilgi edinebilirsiniz http://pitayasepeti.com/2019/02/01/pitayanin-faydalari/

Fidan ve Meyve satışı hakkında daha detaylı bilgi için https://ejdermeyvesipitaya.com/iletisim

www.ejdermeyvesipitaya.com adreslerimiz.

Türbe Mah. Hutbetaşı Cad. No:90 Erdemli – Mersin

Altıayak Mah. Fevzi Çakmak Cad. No:99 Kepez – Antalya

Umurlu merkez Dalama yolu üzeri Efeler – Aydın

Toplantı için: Bahçeşehir Merkez Başakşehir – İstanbul

MOBİL TEL: 0532 432 07 93 – 0507 708 84 00

GOLDEN DRAGON ”GOLDEN YELLOW”

Sarı dış kabuklu, Hylocereus cinsinden bilinen bir Ejder Meyvesi veya Pitaya çeşididir. Hylocereus Undatus’a benzer dış kabuk kısmı pembe değil tam olarak sarıdır. Hasat zamanı da diğer çeşitlerle benzerlik gösterir.  Meyve genellikle 450 ila 900 gram arasında değişen ortalama bir ağırlığa sahiptir. 

Detaylı bilgi için https://ejdermeyvesipitaya.com/golden-yellow-golden-dragon/

ECUAD ” PALORA”

Sarı dış kabuklu, Selenicereus cinsinden bilinen bir Ejder Meyvesi veya Pitaya çeşididir.  Hasat zamanı da diğer çeşitlerle benzerlik gösterir.  Meyve genellikle 350 ila 500 gram arasında değişen ortalama bir ağırlığa sahiptir. Bitki, gövdesi boyunca ortanında üzerinde büyük dikenler bulunan yeşil üç taraflı bir büyümeye sahiptir. Dikenleri çok belirgin ve çok keskindir. Solungaçlarının bulunduğu bölgede solungaç yerine diken çıkmaktadır aynı dikenli incir (Frenk Yemişi) deki gibi.

AMERİKAN BEAUTY

American Beauty Ejder Meyvesi Pitaya çeşidi, Hylocereus cinsinden ve Guatemalensis türünden gelir. Bu cins Ejder Meyvesi Pitaya hem iç et kısmı hem dış kabuk kısmı etkileyici bir görünüme sahiptir. Aynı zamanda iyi görünümünü destekleyecek güzel bir lezzete sahiptir. 

Detaylı bilgi için https://ejdermeyvesipitaya.com/ejder-meyvesi-pitaya-american-beauty/

EJDER MEYVESİ PİTAYA AMERİKAN BEAUTY


PHYSİCAL GAFFITI

Physical Graffiti , Hylocereus guatemalensis ve Hylocereus undatus’tan gelen melez bir çeşittir. Bu ejder meyvesi (Pitaya) açık mor tatlı etli pembemsi kırmızı kabuklu bir meyve üretir. Bu meyvelerin büyüklükleri ortalama 350 – 750 gr arasındadır. Bu cins üreticiler tarafından olağanüstü tadından dolayı kesinlikle dikkate değer. Mükemmel lezzet için meyve arıyorsanız, bu çeşitliliği göz önünde bulundurmalısınız. 

Detaylı bilgi için https://ejdermeyvesipitaya.com/physical-graffiti/

EJDER MEYVESİ PİTAYA PHYSICAL GRAFFITI

PURPLE HAZE

Purple Haze Ejder Meyvesi Pitaya, Hylocereus guatemalensis ve Hylocereus undatus’tan gelen melez bir çeşittir. Dış kısmında yeşil yüzgeçleri olan mor etli ve parlak pembe dış kabuklu bir çeşittir. Meyvenin, iç kısmındaki yenilebilir tohumla birlikte ferah lezzetli tatlı bir üzüm tadı vardır. Meyveler büyüktür ve 450 – 900 gram arasında değişebilir.

Detaylı bilgi için https://ejdermeyvesipitaya.com/purple-haze/  

EJDER MEYVESİ PİTAYA PURPLE HAZE


DARK STAR

Dark Star Ejder Meyvesi Pitaya, Hylocereus guatemalensis ve Hylocereus undatus’tan gelen melez bir çeşittir. Bu çeşidin, tipik olarak 350 – 700 gram ağırlığında ve mor etli meyvesi vardır. Meyvenin ortalama brix derecesi 19 dur ve hafif bir üzüm benzeri tadı vardır. Meyvenin derisi, isminden de anlaşılacağı üzere koyu pembe renktedir. 

Detaylı bilgi için https://ejdermeyvesipitaya.com/dark-star/

EJDER MEYVESİ PİTAYA DARK STAR


HALLEYS COMMET

Halleys Comet Ejder Meyvesi Pitaya, Hylocereus undatus ve Hylocereus guatemalensis’ten gelen hibrit bir çeşittir. Meyvenin dış kabuk kısmında yeşil kısaltılmış yüzgeçleri bulunur ve pembe renklidir. 450 – 900 gram arasında büyümektedir. İç kısmı mor etli dir. Meyve ortalama 16’lık bir brix ile oldukça lezzetlidir.

Detaylı bilgi için https://ejdermeyvesipitaya.com/halleys-commet/

EJDER MEYVESİ PİTAYA HALLEYS COMMET


RİXFORD

Rixford Ejder Meyvesi Pitaya, Hylocereus cinsinden melez çeşittir. Meyve, 450 – 750 gram ağırlığında, büyük ebatlı mor etli meyvelerden oluşan, kendiliğinden tozlaşan bir türdür. Çoğu Hylocereus guatemalensis cinsinde olduğu gibi küçük üç açılı dikenleri vardır. Bitki başlangıçta yavaş büyüyor ve çiçek açması için daha olgun olması gerekiyor. Olgunlaşıp büyüme gerçekleştikten sonra agresif hale gelir ve yüksek bir üretici haline gelir. Meyvesi çok lezzetlidir ve brix değeri 18’dir.

Detaylı bilgi için https://ejdermeyvesipitaya.com/rixford/

EJDER MEYVESİ PİTAYA RİXFORD

DELIGHT

Delight Ejder Meyvesi Pitaya, Hylocereus undatus ve Hylocereus guatemalensis’ten gelen melez bir çeşittir. Elle tozlamaya ihtiyaç duymadan meyve veren kendi kendine tozlaşan ve çok verimli bir çeşittir. Meyve, tipik olarak 450 – 500 gram ağırlığında, orta büyüklükte bir meyvedir. İç et kısmının eşşiz lezzetli bir tadı vardır ve ismini de bu lezzetten dolayı lokum olarak almıştır . 

Detaylı bilgi için https://ejdermeyvesipitaya.com/delight/

EJDER MEYVESİ PİTAYA DELIGHT

CONDOR

Condor Ejder Meyvesi Pitaya, Hylocereus cinsinden ve guatemalensis türünden gelir. Bu çeşitlilik elle tozlamaya ihtiyaç duymadan kendiliğinden tozlaşan bir çeşittir. Meyve süper parlak mor eti ile çok büyük boyutludur. Dıştaki kabuk kısmı açık yeşil ve pembe tondadır; parlak mor eti olgunlaştıkça pembemsi kırmızıya döner. Bu melez cins meyve büyüklüğü ortalama 450 – 750 gram arasında ve çok hoş bir dış görünüme sahiptir. Meyvenin tatlılığı ortalama 19 brix değeri ile istisnai bir tadı vardır.

Detaylı bilgi için https://ejdermeyvesipitaya.com/condor/

EJDER MEYVESİ PİTAYA CONDOR

MAKISUPA

Makisupa Ejder Meyvesi Pitaya, Hylocereus undatus ve Hylocereus polyrhizus’tan gelen melez bir çeşittir. Bu tür tatlı ve hafif sıkılaştırıcı bir tada sahip, mükemmel kırmızı etli bir meyvedir. Meyvenin kırmızımsı pembe yüzeyinin etrafına sarılmış kısa yeşil yüzgeçlere sahip olmasıyla çok çekici bir görünümü vardır. Bu çeşidin meyvesi ortalama 450 – 700 gram ağırlığında orta ve büyük boyutludur. Ortalama brix derecesi 15’tir. Bu çeşit kendi kendine tozlama yapabilmektedir.

Detaylı bilgi için https://ejdermeyvesipitaya.com/makisupa/

EJDER MEYVESİ PİTAYA MAKISUPA

VIETNAMESE WHITE

Vietnamese White Ejder Meyvesi Pitaya, Vietnam’dan ithal edilen bir çeşittir. İlkbaharın sonlarında erken dönemde ortaya çıkan büyük ve kokulu çiçekleri vardır. Kendi kendine tozlaşan bu cins tozlaşmadan sonra yumurta şeklinde pembe renkli, yeşil yüzgeçli bir meyve olarak olgunlaşmaya başlar. Bu çeşitliliğin karpuza benzeyen bir iç dokusu ve beyaz bir eti vardır. Aslında, iç ve dış arasındaki çarpıcı renk farklılığı ve muhteşem pembe kabuk rengi bu çeşitliliği dünyadaki üreticiler ve tüketiciler arasında bu kadar popüler kılmaktadır. 

Detaylı bilgi için https://ejdermeyvesipitaya.com/vietnamese-white/

EJDER MEYVESİ PİTAYA VIETNAMESE WHITE

THAI RED

Thai Red Ejder Meyvesi Pitaya, Tayland’dan gelen fantastik bitkidir. 700 grama kadar büyüyebilmektedir. Meyve, mor / eflatun / kırmızı renklerini barındırır ve bu nedenle gıda ve gıda boyası sanayisinde kullanılır. Kivi dokusu ile, tatlılarda ve tıpta kullanıldığı da bilinmektedir.

Detaylı bilgi için https://ejdermeyvesipitaya.com/thai-red/

EJDER MEYVESİ PİTAYA THAI RED

RED JAINA

Red Jiana Ejder Meyvesi Pitaya, olgunlaştığında en büyük meyvelerden biridir. Meyve tipik olarak bir kiloluk ağırlığındadır. Meyve yemek için oldukça lezzetlidir . Meyve suyu ve smoothie için büyük potansiyeli olan bir çeşittir. Kırmızı likopen bakımından zengin olduğu için meyve suyu, çok sayıda, tatlıyı veya mutfak kreasyonunu tamamlayabilir. 

Detaylı bilgi için https://ejdermeyvesipitaya.com/red-jaina/

EJDER MEYVESİ PİTAYA RED JAINA

COLOMBIA RED

Colombia Red Ejder Meyvesi Pitaya, büyüklüğü 350 – 700 gram aralığında dış kısmı pembe ve yeşil yüzgeçlere sahiptir. İç et kısmı kan kırmızısı ve muhteşem bir lezzete sahiptir. Bitkinin verimi oldukça yüksek ve soğuğa karşı dirençlidir bu özelliğinden dolayı sonbahar ve kış geçişleri ile kış döneminde de meyve verme özelliği vardır.

Detaylı bilgi için https://ejdermeyvesipitaya.com/ejder-meyvesi-pitaya-colombia-red/

Colombia Red

EDGAR

Ejder Meyvesi Pitaya Edgar, Hylocereus türüdür. Uzun yıllar süren bitki ıslahının ve dikkatli seçimin sonucu olan Ejder Meyvesi Pitaya Edgar, minik yenilebilir siyah tohumlarla birlikte tatlı ve keskin, kırmızımsı bir iç ete sahiptir. Yuvarlak kırmızı meyvenin dış kabuğu üzerinde belirgin ölçek ve yüzgeçleri vardır. Kırmızı etli türden olan Edgar sağlığınız için uygun olan doğal bir antioksidan yönünden zengin likopen içerir. 

Detaylı bilgi için https://ejdermeyvesipitaya.com/edgar/

Ejder Meyvesi Pitaya Edgar

SUGAR DRAGON

Ejder Meyvesi Pitaya Sugar, ‘ SUGAR DRAGON ‘ (Paul Thomson’ın 8-S ‘) Ortalama brix değeri 19-22 aralığında, aroma oranı ile birçok çeşide kıyasla çok yüksek, çok lezzetli bir meyveye sahiptir. Dış kısım kırmızı, meyve etli iç kısmı morumsu-kırmızıdır. Meyveler iri değil, ama harika bir tada sahiptir ve ortalama 300 gram ağırlığa sahiptir.  Bu tür kendiliğinden tozlaşarak meyvesini büyütür. 

Detaylı bilgi için https://ejdermeyvesipitaya.com/sugar-dragon/

Ejder Meyvesi Pitaya Sugar Dragon

MACENTA

Ejder Meyvesi Pitaya Macenta, Hylocereus costaricensis ten gelen bir türdür. Eflatun renkli iç et kısmı Magenta ya özel bir renktir. Gövde ve meyve dalları üç yanaklı ve küçük dikenleri mevcuttur.

Detaylı bilgi için https://ejdermeyvesipitaya.com/macenta/

Ejder Meyvesi Pitaya Macenta

PHILIPPINES PURPLE

Ejder Meyvesi Pitaya Phlippines Purple Çeşidi;

Ejder Meyvesi Pitaya Phlippines Purple, Filipinlerden gelen bir türdür. Mor renkli iç et kısmı fuşya rengine daha yakın olan bir pembe dış kabuk rengiyle göz alıcıdır. Gövde ve meyve dalları üç yanaklı ve küçük dikenleri mevcuttur. Dikildikten sonra hızlıca adepte olmaktadır çabuk köklenerek hızla köklerini geliştirir.

Detaylı bilgi için https://ejdermeyvesipitaya.com/philippines-purple/

BRUNI DRAGON FRUIT

Bruni Dragon Fruit, Hylocereus stenopterus ve Hylocereus undatus’tan gelen melez bir çeşittir. Alman hibritleyici Eckhard Meier tarafından yaratılan üç hibrit klondan biridir. Diğer iki tip Connie Mayer  ve Kathie Van Arum’dur . Bu türler hakkında da detaylı bilgiye  www.ejdermeyvesipitaya.com üzerinden ulaşabilirsiniz. Bruni çiçeği, iç yaprakları açık pembe kenarlarda ve beyaz uçlarda mor gölgelendirme ile orta büyüklükte bir çiçek. Çiçekleri muhteşem güzelliktedir. Mersin de, diğer türlerin çiçekleri gibi Bruni nin çiçeği de gece karanlığında açılır ve güneş doğarken kapanır.

Detaylı bilgi için https://ejdermeyvesipitaya.com/ejder-meyvesi-pitaya-bruni/

COLOMBİA YELLOW DRAGON FRUIT

Sarı dış kabuklu, Selenicereus cinsinden bilinen bir Ejder Meyvesi veya Pitaya çeşididir. Hylocereus’tan renkli olarak, hasat zamanından farklıdır ve bu meyve meyvenin kendisinde oluşan dikenlere sahiptir. Meyve genellikle 300 ila 400 gram arasında değişen ortalama bir meyvedir. 

Detaylı bilgi için https://ejdermeyvesipitaya.com/colombia-yellow/

CONIE MAYER DRAGON FRUIT

Connie Mayer Dragon Fruit, Hylocereus stenopterus ve Hylocereus undatus’tan gelen melez bir çeşittir. Alman hibritleyici Eckhard Meier tarafından oluşturulan üç melezden biridir. Diğer iki çeşit Bruni ve Kathie Van Arum’dur . Bu türlerin detaylarına da www.ejdermeyvesipitaya.com üzerinden ulaşabilirsiniz. Hylocereus’un tipik meyve dalları üç taraflıdır. Dikenler genellikle Bruni çeşidine benzer tek bir dikenlidir  . Çiçek, iç yaprakları açık pembe, kenarlara ve beyaz uçlara mor gölgelendirme yapan orta büyüklükte bir çiçektir

Detaylı bilgi için https://ejdermeyvesipitaya.com/conie-mayer/

PEPINO DULCE DRAGON FRUIT

Pepino Dulce White Ejder Meyvesi Pitaya, Hylocereus Undatus cinsinden bir çeşittir. İlkbaharın sonlarında erken dönemde ortaya çıkan büyük ve kokulu çiçekleri vardır. Kendi kendine tozlaşamayan bu cins elle tozlaşmadan sonra yumurta şeklinde pembe renkli, yeşil yüzgeçli bir meyve olarak olgunlaşmaya başlar.

Detaylı bilgi için https://ejdermeyvesipitaya.com/pepine-dulce-white/

ROYAL RED DRAGON FRUIT

Royal Red Ejder Meyvesi Pitaya, Hylocereus cinsinden melez çeşittir. Meyve, 400 – 800 gram ağırlığında, orta ve üstü iç et kısmı mor meyvelerden oluşan, kendi kendine tozlanabilen bir cinstir. Hylocereus guatemalensis cinslerin de olduğu gibi üç açılı ve belirgin batan dikenleri vardır. Hızlı gelişir ve meyve üretimi çok yüksektir. Bu cins üç ile altı aralığın da çiçek açar, ve bu bitki çok miktarda filiz ve tomurcuk üretir.

Detaylı bilgi için https://ejdermeyvesipitaya.com/royal-red/

RUBY RED DRAGON FRUIT

Ruby Red Ejder Meyvesi Pitaya, Hylocereus cinsinden melez çeşittir. Meyve, 400 – 800 gram ağırlığında, büyük ebatlı mor etli meyvelerden oluşan, kendiliğinden tozlaşan bir türdür. Çoğu Hylocereus guatemalensis cinsinde olduğu gibi üç açılı dikenleri vardır. Çok hızlı büyürler ve büyük miktarda meyve üretirler. Bu bitkiler üç ile altı kez çiçek açarlar, bitki çok miktarda filiz ve tomurcuk üretir.

Detaylı bilgi için https://ejdermeyvesipitaya.com/ruby-red/

T03 WHITE DRAGON FRUIT

T03 White Ejder Meyvesi Pitaya, Vietnam’dan gelen bir çeşit ile melezleme yöntemiyle elde edilmiş bir Ejder Meyvesi Pitaya çeşididir. Mayıs ayı sonlarında erken dönemde ortaya çıkan büyük ve kokulu çiçekleri vardır. Kendi kendine tozlaşan bu cins tozlaşmadan sonra yumurta şeklinde pembe renkli, yeşil yüzgeçli bir meyve olarak olgunlaşmaya başlar.

Ddetaylı bilgi için https://ejdermeyvesipitaya.com/pitaya-t03-white/

VIETNAMESE RED DRAGON FRUIT

VIETNAMESE RED Ejder Meyvesi Pitaya, olgunlaştığında ortalama büyüklükte  meyvelerden biridir. Meyve genelde 300 – 600 gram ağırlığındadır. Meyve yemek için çok lezzetlidir. Meyve suyu ve smoothie için çok güzel bir cinstir. Kırmızı likopen bakımından zengin olduğu için meyve bir çok sayıda tatlıyı veya mutfak ürünlerinin tamamlayıcısıdır. 

Detaylı bilgi için https://ejdermeyvesipitaya.com/vietnamese-red/

Egypt White

Egypt White Ejder Meyvesi Pitaya, Hylocereus cinsinden melez çeşittir. Meyve, 450 – 750 gram ağırlığında, büyük ebatlı kırmızı ve mor karışımlı meyvelerden oluşan, kendiliğinden tozlaşan bir türdür. Çoğu Hylocereus cinsin de olduğu gibi üç açılı dikenleri vardır dikenlerinin arasındaki dalga boyu amerikan cinslerinde olduğu gibi dışa dönük kavisli bir görünümü vardır.

Detaylı bilgi için https://ejdermeyvesipitaya.com/egypt-red/

Egypt White

BLODY MARY

Ejder Meyvesi Pitaya BLODY MARY

BLODY MARY Ejder Meyvesi Pitaya, olgunlaştığında ortalama büyüklükte  meyvelerden biridir. Meyve genelde 250 – 500 gram ağırlığındadır. Meyve yemek için orta lezzetlidir. Brix değeri 11-14 aralığında dır. Kırmızı likopen bakımından zengindir bunun için meyve renklendirme açısından mutfakta bir çok karışımda kullanılabilir. 

Blody Mary

ARMANDO

Ejder Meyvesi Pitaya Armando Çeşidi;

Armando, Hylocereus cinsinden ve costaricensis türünden gelen bir Ejder Meyvesi çeşididir. Bu çeşit, başlangıçta Honduras ve Nikaragua sınırına yakın doğal ortamında toplandı. Bu çeşidin meyve vermesi için elle tozlaşma veya arı ile diğer böcek çeşitlerinin yardımı gerekir. Tozlaştıktan sonra meyve iyi boyuttadır ve tadı ortalama 450 gram ağırlığındadır. Çoğu koyu kırmızı et çeşidinde olduğu gibi, et serttir ve hafif bir tatlılığa sahiptir ve tadı aromalıdır. Brix değeri tatlılık ölçeğinde 17 göstermektedir.

Armando

Bien Hoa Red

Ejder Meyvesi Pitaya Bien Hoa Red;

Bien Hoa Red Dragon Meyve çeşidi, Hylocereus cinsinden ve guatemalensis türünden gelir. Bitki ortalama 450 gram meyve büyüklüğü ile kendi kendine tozlaşır. Meyveleri yuvarlak olup, yeşilimsi-kırmızımsı dış kabuk rengine sahiptir. İç et kısmı pempe ve oldukça lezzetli bir tadı vardır. Bulunduğunuz lokasyona bağlı olarak olgunlaşıp ağaç formuna ulaştıktan sonra sonra yüksek verimli bir meyve üretimi  olacaktır. Bu çeşidin ortalama brix derecesi 18-19’dur.

Bien Hoa Red

Cosmic Charlie

Ejder Meyvesi Pitaya Cosmic Charlie Çeşidi;

Cosmic Charlie Ejder Meyvesi, Hylocereus guatemalensis ve Hylocereus undatus’tan gelen melez bir çeşittir. Bu Ejder Meyvesi çeşidi, muhteşem çok güzel bir üzüm benzeri tada sahip mor etli bir meyveye sahiptir. Bu meyveler büyük, ortalama 450 – 750 gram aralığın dadır. İnternet araştırması, bu çeşidin kendi kendine doğurgan olduğunu gösteriyor. Ancak bu malesef doğru değil. Meyve kendi kendine tozlaşamıyor ve başka bir çeşitle elle tozlaşması gerekiyor. Bitki, gövdesi üzerinde küçük dikenler bulunan yeşil üç taraflı dır ve hızlı büyür. 

Cosmic Charlie

COSTARICA WHITE

Ejder Meyvesi Pitaya Costarica White Çeşidi;

Hylocereus Undatus cinsinden bir çeşittir. Costarica White büyük ölçekli meyve üreten bir çeşittir öyleki her bir meyvesi 1 kg ve üzerinde gelir harika bir lezzete sahiptir.İri meyvelerinin yanı sıra diğer beyaz çeşitlere göre lezzetli ve daha yüksek aromaya sahiptir. Bu çeşidin en büyük özelliği lezzetli ve büyük meyve üretimi ve güçlü yapısıdır. Pazar ve market tezgahlarında soğuk hava olmadan da raf ömrü yüksek olan çeşitlerdendir.

Costarica White

El GURULLO

Ejder Meyvesi Pitaya El Grullo;

El Grullo, Hylocereus cinsinden ve ocamponis türünden gelen bir Ejder Meyvesi  çeşididir. Bu çeşit, Meksika Jalisco Eyaleti, El Grullo’dan gelmektedir ve hem sıcağa hem de soğuğa olağanüstü bir toleransa sahip ve oldukça dayanıklıdır. Ayrıca yeni gelişen hava koşullarının çoğuna iyi uyum sağlar. Meyvesi, kırmızı deri üzerinde morumsu yeşilimsi yüzgeçleri ve koyu kırmızı eti olan iri oval bir şekle sahiptir. Meyvenin ortalama ağırlığı 400 gramdır. Meyvesi güzel bir tatlılığa sahiptir ve ortalama Brix derecesi 18’dir.

El Gurullo

FLORIDA RED SWEET

Ejder Meyvesi Pitaya Florida Red Sweet çeşidi,

Hylocereus cinsinden ve guatemalensis türünden gelir. Bu çeşidin içteki et kısmı pembe ve dıştaki kabuk kısmı kırmızı-pembe renkte etkileyici bir görünüme sahiptir. Aynı zamanda bu güzel görünümünü destekleyecek bir mükemmel lezzete sahiptir. Meyvenin büyüklüğü 350 – 500 gram arasında değişmektedir ve çapraz yada elle tozlamaya ihtiyaç duymadan kendi kendine tozlanır. Meyve olgunlaştığında yuvarlaktır ve koyu yeşil yüzgeçlere sahip ve pembe dış kabuğu vardır.

FLORIDA RED SWEET

FRENKIES RED

Frankies Red Dragon Fruit,

Selenicereus megalanthus ve Hylocereus polyrhizus’tan gelen hibrit bir çeşittir. Yapılan araştırmalar, Selenicereus megalanthus çeşidinin vahşi doğada meydana geldiğini belirtmiştir. Yellow Dragon (Colombian Yellow – Sarı Ejder Meyvesi) ile karşılaştırıldığında meyvesi şekil ve boyut olarak çok benzer biraz daha iri yapıdadır. Meyve olgunlaştığında yeşilden sarıya sonra turuncuya döner. Yemeye hazır olduğunda et rengi kırmızılaşır ve son aşamada meyvenin ortasında beyaz çizgiler belirir. Meyvenin ortalama brix derecesi 21 olan inanılmaz bir tatlılığı vardır.

Frenkies Red

GIANT KING WHITE

Ejder Meyvesi Pitaya Giant King Ejder Meyvesi;

Giant King Ejder Meyvesi çeşidi, bir Hylocereus cinsi ve bir undatus türüdür. Bu çeşit, tatlı aromalı bir meyveye sahip olması dışında her yönden diğer undatus türlerine benzer. Bazıları ismini Beyaz Kral (White King) olarak isimlendirdi. 

Giant King bitkisi, boyut olarak büyüktür. Gövdeler farklı parçalara ayrılmış ve küçük dikenler ile üç kenarlıdır. Çiçekler aynı zamanda undatus’un karakteristiğindedirr ve kendi kendine döllenir. Bu çeşit, poleni hemen hemen her çeşit Dragon Fruit polenini dölleyebildiği için genel bir tozlayıcı olarak kabul edilir. Çiçekler günbatımında tamamen açılır, büyüktür ve gün doğumundan birkaç saat sonra kapanır.  

Giant King

MEXICANA

Ejder Meyvesi Pitaya Mexicana Çeşidi;

Mexicana ejder meyvesi çeşidi, Hylocereus cinsinden ve undatus türünden gelen bir melezdir. Bu Ejder meyvesi veya Pitaya çeşidi Meksika’ya özgüdür. Meyveler, parlak pembe kabuklu ve beyaz etli 450 ile 750 gram aralığındadır. Bu meyve çok gösterişlidir. Meyvenin ortalama brix değeri 15’tir ve hoş bir asidik tadı vardır. Meyveler, vietnam white çeşitlerinde olduğu gibi çiçek tozlaştıktan ortalama 32 gün sonra toplanmaya hazırdır. 

Mexıcana

NICARAGUAN RED

Nikaraguan Red Dragon Meyvesi çeşidi, Hylocereus cinsinden ve guatemalensis türünden gelir. Bu Ejder Meyvesi çeşidi parlak mor etli ince bir kabuğa sahiptir. Meyveler, lezzetli ve ferahlatıcı tropikal bir tada sahip, ortalama 350 ila 500 gram büyüklüğündedir. Kök büyümesi çok tipiktir ve diğer H. guatemalensis çeşitlerine benzer özelliktedir. Büyüme biraz daha küçük ve yavaş olduğundan, bu çeşidi büyütürken ek gıda destek takviyesine çok ihtiyaç duyul maktadır. Çiçek tomurcuğunun çiçek açması 21 gün ve çiçekten meyveye 30 gün daha sürmektedir. 

Nicaraguan Red

VALDIVIA ROJA

Valdivia Roja Dragon Fruit çeşidi,

Hylocereus cinsinden ve ocamponis türünden gelir. Bu çeşitlilik Meksika’daki Jalisco Eyaletinden gelmektedir. Aynı zamanda yeni çevre ve hava koşullarının çoğuna iyi uyum sağlar. Gövdeler, üzerlerinde grimsi beyaz bir kaplama ile kalın üç taraflı büyüme gösterir. Gövdelerdeki dikenler orta büyüklüktedir. Gövdeler hem sıcağa hem de soğuğa oldukça dayank lılığa sahiptir. Oldukça yavaş büyümesi nedeniyle mükemmel bir puana sahip değildir. DNA testi sonuçları, bu çeşidin başka bir Meksika kökenli Ejder Meyvesi Pitaya olan El Gurullo ile yakından ilişkili olduğunu ancaktamamen aynı olmadığını gösteriyor . Valdivia Roja’nın meyvesi, ortalama 18 Brix derecesi ile güzel bir lezzete sahiptir. Aslında ilk meyvemiz 21 Brix skoru ile test edilmiştir.

Valdivia Roja

THAI YELLOW

Yellow Thai Dragon Fruit,

Selenicereus megalanthus ve Hylocereus undatus’tan gelen melez bir çeşittir. Elde tozlaşma olmadan meyve vererek, kendi kendine döllenen ve çok verimli bir çeşittir. Meyve büyüklüğü tipik olarak 450 gramın biraz üzerindedir. İlk meyvenin Brix derecesi 18,5’ti, ancak internet araştırması bu çeşitliliğin yirmili seviyelerde olabileceğini belirtiyor. Aromalı, yumuşak bir lezzet vardır ve limonata suyuna benzemektedir. Sıcak bir yaz gününde oldukça ferahlatıcı hafif bir limonatayı hatırlatır. 

Thai Yellow

YELLOW CROSS 68

Yellow Cross 68 Dragon Fruit,

Selenicereus megalanthus (Sarı Ejder Meyvesi olarak da bilinir ) ve bilinmeyen bir Hylocereus türünden gelen melez bir çeşittir . Meyvesi ovaldir ve kırmızı deride küçük yeşil yüzgeçler ile koyu kırmızı bir iç ete sahiptir. Meyvenin ortalama ağırlığı 250 – 350 gram arasındadır. Meyvenin hafif bir ekşiliği vardı ve ağızda hafif bir lezzetli bir tat bırakır. 15 ve 16 Brix derecesine sahiptir. Meyveler, tomurcuktan çiçeğe 21 gün ve çiçekten meyveye ilave 21 gün de olmaktadır. Yellow Cross 68’in çiçekleri, beyaz yapraklı ve koyu kırmızı ve sarı kaliksleri (dış sapları) olan gece çiçek açan yapıdadır.  Olgun gövdeleri, bu çeşidin sıcağa ve soğuğa Colombia Yellow dan daha iyi tolere etmesine izin verecek ince bir mumsu kaplamaya sahiptir.

Yellow Cross 68

ZAMORANO

Zamorano Ejder Meyvesi Pitaya;

Honduras’a özgü bir Hylocereus polyrhizus melezidir. Ziraat üniversitesinden toplanan bir çeşittir ve ismini buradan almıştır. Bu çeşit, tipik olarak 300 – 450 gram ağırlığında orta boy bir meyvedir. Meyvenin kabuğu koyu yeşil yüzgeçli ve derisi kırmızıdır. Meyve iç eti koyu kırmızıdır ve tatlı, yumuşak bir aromaya sahiptir. Bu meyve taze olarak, reçellerde, garnitür olarak ve hatta içeceklerle sıkılarak tüketilmesi halinde ortaya güzel sonuçlar çıkacaktır. Bu çeşidin harika başka kullanımlarıda olabilir(pasta, börek, tatlılarda vb.) Bazıları Zamorano meyvesinin berbat bir tada sahip olduğuhakkında söylenti olsa da, durum böyle değil. Bu, genellikle farklı ülkelerde veya dünyanın farklı bölgelerinde farklı bakım leklinden veya yanlış etiketlenmiş isimlendirilmiş çeşitlerden kaynaklanıyor olabilir.

Zamorano