Ejder Meyvesi

Ejder Meyvesi Pitaya Colombia Red

Ejder Meyvesi Pitaya Colombia Red

Tropikal iklim şartlarında yetişen ve kaktüs ailesinin bir ferdi olan Ejder Meyvesi Pitaya Colombia Red (Colombia Red Dragon Fruit ) yüksek verimi olan kendi kendini dölleyen (tozlayan) elle dölemeye ihtiyacı olmayan 350 gr – 550 gr arasında bir büyüklüğe sahip olan ejder meyvesi çeşididir. Dış kabuk kısmı pemde iç et kısmı kırmızıdır tadı kivi – şeftali – kavun –muz arasında bir tada benzemektedir. Bulunduğu ve dikim yapıldığı yeri severse, düzenli bir gübre ve ek gıda takviyeleri ile 8-12 ay içerisinde çiçek tomurcuklanmaları başlar. Stadart zamanlamada yaz aylarında 45 gün içerisinde havalar serinlemeye başladığı dönemlerde ise Ekim – Kasım aylarındaki tomurcuklanmalarda 55-60 güne kadar meyve olgunlaşıp hasat yapılabilmektedir.

EJDER MEYVESİ (PİTAYA) Colombia Red çiçeğini 35 cm e kadar büyütmekte ve rengi beyaz olmaktadır. Bilinen belirgin bir hastalığı olmamakla birlikte genel olarak tüm ejder meyvelerinin ortak hassasiyetlerini taşımaktadır ‘’0’’ sıfır derecenin altındaki soğuk hava 38 derecenin üzerindeki aşırı sıcaklık çok aşırı ve sık sık sulama  havasız kalıp uzun süre gölge ve kapalı ortamlar bitkiyi ölme seviyesine kadar getirmektedir. Bu genel hassasiyetlerin dışında soğuk havalara direnci biraz düşük ama sıcak havalara diğer ejder meyvelerine göre daha dayanıklı diyebiliriz. Direk güneş ışınlarına maruz bırakılmamalı, çok nemli ve tuzlu bir toprağa dikilmemelidir. Ağacın ömrü düzenli bir bakım programı uygulanırsa 20-30 yıl arasıdır. Her bitkide olduğu gibi suya ve ek gıdaya ihtiyaç duymaktadır. Ejder meyvesi su sevmez çok az sulamak gerekir gibi genel bir yanlış bilgi hakimdir Ejder Meyvesi suyu sever hemde çok sever sadece çok sık sulanmayı sevmez dikim yapılan toprağın cinsine göre (aşırı su geçirgenliği olan topraklarda uzun süreli sulama gerekir fazla su geçirgenliği olmayan kırmızı topraklarda daha az zamanlarda sulama yapmak gerekir) damlamadan 30 dakika ile 3 saate kadar sulanması gerekmektedir.

EJDER MEYVESİ (PİTAYA) Colombia Red bir direk etrafında standart dikimlerde dörtlü olarak dikildiğinde birinci meyve sezonunda 1.500 civarında, ikinci meyve sezonunda 5.000 civarında ve üçüncü meyve sezonunda 10.000 civarında meyve verir yaşını doldurmuş ise ve haziran – temmuz  aylarında meyve hasadı yapılırken ağacın genel karakteri Ekim – Kasım – Aralık ayları içerisinde ve hatta Ocak ayında da hasat yapılabilmektedir üzerinde meyve tomurcuğu, çiçekleri ve meyve varken soğuk havalara karşı dayanıklılığı diğer cinslere göre daha yüksektir burada gözlemlerimiz ekim ayı içerisinde diğer çeşitler gece sıcaklıkları 15-18 derecenin altına düştüğü zaman üzerlerindeki tomurcukları sarartıp atmakta ve yeni tomurcuğa izin vermemekte iken Colombia Red 12-14 dereceye kadar yeni tomurcuk yapmaya ve bakıp büyütmeye devam etmektedir.

Tek bir hasatta bir direk etrafındaki meyve dallarından 50 – 60 civarında yani ağaç başı 20 adete kadar meyve alınabilmektedir ki bu rakam ortalama yaşta bir ağaca göre çok iyi bir verimdir. Kendi kendini dölleyebildiği için çarpraz yada elle döllemeye ihtiyaç duymamaktadır. Sonbahar dönemi meyve veren tüm çeşitli meyve bitkilerinde ki gibi güneşlenme saatine bağlı olarak dış kabuk kısmında hafif küflenmeler görülürken rengi toz pembe şekle ulaşamamaktadır. Bu iki durumu daldan organik uygulamalar yapılarak çözülmesi mümkündür.  Bunun yanı sıra çeşidin en belirgin özelliği geç dönemde tomurcuklanmaya başlaması ve kan kırmızısı iç etiyle harika bir lezzete sahip olmasıdır. Geç dönem meyve vermesi pazar açısından kilogram fiyatının en yüksek olduğu dönemlere gelmesi ek avantajlarındandır.

Ağustos sonu eylül başı başlayan tomurcuklanmalar havanın sıcaklık durumuna göre 2-3 yada 4 kez farklı periyotlarda tomurcuklanır ve meyve hasadı aralık ayı sonuna kadar ve bazen ocak ayı sonuna kadar devam eder.

Maliyetler, yetiştiricilik, danışmanlık ve pazar hakkında diğer tüm detaylar için bize https://ejdermeyvesipitaya.com/iletisim ulaşabilirsiniz.

Ejder Meyvesi Pitaya

Ejder Meyvesi Pitaya nın sağlığa ve insan vücuduna faydaları hakkında detaylar için https://pitayasepeti.com/2020/04/03/pitayanin-faydalari/

www.ejdermeyvesipitaya.com adreslerimiz.

Türbe Mah. Hutbetaşı Cad. No:90 Erdemli – Mersin

Altıayak Mah. Fevzi Çakmak Cad. No:99 Kepez – Antalya

Toplantı için: Bahçeşehir Merkez Başakşehir – İstanbul

MOBİL TEL: 0532 432 07 93

https://youtu.be/-NXiWMlXssg
https://youtu.be/xY0sJlQ9Vro
Ejder Meyvesi Pitaya Colombia Red
Ejder Meyvesi Pitaya Colombia Red

Bir yanıt yazın