Ejder Meyvesi Pitaya İçin İşçilik

Ejder Meyvesi Pitaya İçin İşçilik

Yatırım sonrası genel bir stratejik karar verilmesi gerekmektedir. Kurulum sonrası henüz kendisi de yeni olan fidan lar dan gelen yeni sürgünler filizler uzatılır 20 – 30 cm büyütülerek fidan yapımı için kullanılır meyve alımı gecikir ya da yeni gelen sürgünler büyütülmeden sadece en üst tarafındaki en sağlıklı filiz bırakılarak en hızlı şekilde meyveye ulaştırmak olacaktır. 

Pitaya nın kurulum sırasındaki işçiliklerinden sonra sulama, budama, çıkan yabani otların temizlenmesi, meyvelerin toplanması ve filizlerin kesilmesi ile fidan olarak kullanılacak olanlarının dikilmesi budanması uzayanlarının kargılara sarılması gibi ana başlıklarda toplanabilir.

Bu yazımızda fidan olarak kullanılacak filizlerin kesilmesi ve sonrası hakkında bilgilendirme yapacağız. Özellikle ilkbahar ve sonbahar ayları yeni filizlenmenin tam zamanıdır. Bu aylarda Ejder Meyvesi (Pitaya) gövdesinden yada dallarından sürekli filizler çıkar ve 20-30 cm boylarına geldiğinde rengi koyulaşıp kartlaştığı zaman bu filizleri kesip gölgede 3-4 gün dinlendirmek gerekir. Dinlenmiş olan dallar özel karışım toprakla hazırlanmış torba yada saksıya alınarak büyümeye alınır. Dalların torba yada saksılara alınmasının ardından dikim yapılan zamana göre değişiklik göstererek 3 hafta ile 1-1,5 ay içerisinde yeniden filizlenmeye başlar. Bu yeni çıkan filizlerinde büyümesine izin verilerek boyuna uzamasına izin verileceği gibi eğer fazla işçilikten kaçınmak istenirse de bu filizler belirli bir boya geldikten sonra sadece asıl köklü ana gövde bırakılarak geriye kalan tüm filizler kesilmelidir. Kesilen bu filizlerin yerine de yeniden filiz vermesi biraz zaman alacaktır yeniden filiz veren ana gövdedeki en sağlıklı filizin biraz büyümesine izin vermek gerekir büyüklüğü belirli bir aşamaya gelen sağlıklı ikinci filiz de orta yerinden yeniden kesilerek uzaması önlenir bu işlem yine yeni aynı yerden gelecek filizlere de uygulanarak 1 seneden fazla bu şekilde fazla işçilikten kurtulabilirsiniz.    

Ejder Meyvesi (Pitaya) özellikle bahar aylarında işçilik yönünden bazen yorucu olabilmektedir bu işçiliği en aza indirmenin yollarından birisi olan bu yeni filizlerin sürekli budanması aynı zamanda sağlam bir kök yapısına da ulaşmasına neden olacak gerçek dikim zamanı geldiğinde meyveye koşma süresi hızlanacaktır.

Ejder Meyvesi Pitaya faydaları hakkında daha fazla detaylı bilgi için linki tıklayarak bilgi edinebilirsiniz http://pitayasepeti.com/2019/02/01/pitayanin-faydalari/

Fidan ve Meyve satışı hakkında daha detaylı bilgi için  https://ejdermeyvesipitaya.com/iletisim

0532 432 07 93

 

https://www.youtube.com/watch?v=l8uKD1oetHI&feature=youtu.be

Ejder Meyvesi Pitaya İçin İşçilik
Ejder Meyvesi Pitaya İçin İşçilik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir