Ejder Meyvesi

Sertifikalı Pitaya

Tayland Tarım Bakanlığından Sertifikalı Pitaya

Ejder Meyvesi Pitaya Türkiye de son 3 yıldır tam anlamıyla üretimi artmaya başlamış ihracata dayalı, sürdürülebilir, katma değeri yüksek potansiyeli olan bir üründür. Uzak Doğu ve ana vatanı olan Orta Amerika da tropikal iklim şartlarında yetiştirilen bu ürün 1900 lü yılların başından bu yana ticari olarak üretilmektedir. Ülkemizde ki tarihçesi çok fazla olmayan bu bitki örtü altı yetiştiriciliği ile adaptasyon süreci yaşamaktadır. Kısa sürede 100 dekar alanın üzerinde bir üretim alanına ulaşan Pitaya hızla gelişerek daha fazla yatırımcı tarafından ilgi görmüştür. İhracata dayalı, sürüdürülebilir ve katma değeri yüksek olan bu ürün bir çok yerde alternatif bir tarım ürünü olmaktan çıkmış iç pazarının oturmasıyla zaten var olan dış piyasası ile artık ana yatırım kaynağı haline gelmiştir.

Ekim 2018 de Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü (BATEM), İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi iş birliğinde, Antalya Valiliğinin desteğiyle tropik meyve projesi başlattı. Bu kapsamda yurt dışından 6 türde 11 çeşit tropik meyve çeşidi getirilerek, bunların Akdeniz Bölgesinde iki farklı lokasyon da adaptasyonları gerçekleştirildi. Bu kapsamda, Tohumluk Tescil Merkezi’nin tescil ettiği pitaya, Türkiye’nin ilk tescillenmiş tropikal meyvesi oldu.

2016 yılı sonunda başlayan çalışmalarımız sonucu 2019 yılı Ekim ayı itibari ile toplamda 100 e yakın farklı çeşit Ejder Meyvesi Pitaya ya ulaşmış durumdayız. Bu çeşitler Mersin ve Antalya daki seralarımızda yetiştirip büyük bir çoğunluğundan meyve elde etmiş bulunmaktayız. 100 e yakın bu çeşitler Filipinler, Tayland, Çin ve diğer farklı yurt dışı kaynaklı ülkelerden elde edilerek çoğaltılmış durumdadır. Yine bu çalışmalarımız ve uğraşılarımız sonucu faturalandırılmış, Tayland Tarım Bakanlığı tarafından sertifikalandırılmış sağlık kontrolleri yapılmış ‘’Hylocereus Undatus’’ çeşidi fidanlarımız çoğaltılmış durumdadır.

Şuan geldiğimiz noktada tüm bu çeşitlerin herbirinin yetişme koşuları ayrı ayrı takip edilmiş video ve fotoğraflarla notlar alınmış herbirinin özellikleri ortaya çıkarılmıştır. Diken yapıları, dal yapıları, meyve gramajları ve meyve özellikleri not alınmış muazzam bir data oluşmuştur. Bu çalışmaların içerisinde çapraz tozlamalar yapılarak farklı çeşitlerin kendine kısır çeşitlere etkileride takip edilmiştir. Tüm bu çalışmalarımızı Akdeniz Üniversitesi nezdinde resmileştirerek sertifikasyon çalışması haline getireceğimiz bir proje planlamaktayız.

Maliyetler, yetiştiricilik, danışmanlık ve pazar hakkında diğer tüm detaylar için bize https://ejdermeyvesipitaya.com/iletisim ulaşabilirsiniz.

Ejder Meyvesi Pitaya

Ejder Meyvesi Pitaya nın sağlığa ve insan vücuduna faydaları hakkında detaylar için https://pitayasepeti.com/2020/04/03/pitayanin-faydalari/

www.ejdermeyvesipitaya.com adreslerimiz.

Türbe Mah. Hutbetaşı Cad. No:90 Erdemli – Mersin

Altıayak Mah. Fevzi Çakmak Cad. No:99 Kepez – Antalya

Toplantı için: Bahçeşehir Merkez Başakşehir – İstanbul

MOBİL TEL: 0532 432 07 93

TAYLAND TARIM BAKANLIĞI SERTİFİKALI PİTAYA
TAYLAND TARIM BAKANLIĞI SERTİFİKALI PİTAYA
TAYLAND TARIM BAKANLIĞI SERTİFİKALI PİTAYA
TAYLAND TARIM BAKANLIĞI SERTİFİKALI PİTAYA
TAYLAND TARIM BAKANLIĞI SERTİFİKALI PİTAYA
TAYLAND TARIM BAKANLIĞI SERTİFİKALI PİTAYA
TAYLAND TARIM BAKANLIĞI SERTİFİKALI PİTAYA

Bir yanıt yazın