Ejder Meyvesi

Ejder Meyvesi Pitaya Taç İşlemi

Ejder Meyvesi Pitaya Taç İşlemi

Ejder Meyvesi (Pitaya)  ülkemizde halen çok yeni üretimi yapılan henüz bu konuda tüm bölgelerde uzmanlaşmış bir yetiştiricisi bulunmamakla beraber hızla üreticisi sayısı artan yeni ve alternatif bir yatırım aracı olarak hayatımıza girdi. Henüz Türkiye de tüm kullanıcı kesime ulaşamamış olması isteyen herkesin meyveye istese dahi ulaşamaması yurt dışı alıcıların gözlerini ülkemize dikmiş olması Ejder Meyvesi (Pitaya)’nın alternatif bir yatırım aracı olarak talep görmesine neden olmaktadır.

Yetiştiriciliği konusunda da her geçen ay ve yıllarda sürekli yeni bilgiler edinmekteyiz. Tecrübelerin çoğu heyecan verici olsada bazen geç kalınmış olmaktadır. Çünkü bazı tecrübeleri ancak bitki yaşını doldurduktan sonra yada yeni meyve ve hasat dönemi geldikten sonra edine bilmekteyiz. Meyve dalları, tomurcuklanma, çiçeklenme, meyve, meyvenin olgunlaşması gibi süreç ancak bitkinin yaşını doldurmasından sonra ve Haziran – Temmuz – Ağustos aylarından sonra gerçekleşebilmektedir. Bu durumda bazı tecrübeler için sabra ihtiyaç vardır.

Meyve alabilmek için zahmetli bir süreçten geçmek gerekiyor. Öncelikle sağlıklı köklenmiş fidanlar bu fidanların uygun bir toprak cinsinde sağlıklı bir büyüme koşullarına sahip olması lazım. Bu sağlıklı koşulları takip edebilmek ve kontrol altında tutabilmek için mutlaka örtü altında olması geriyor yani serada olmalı. Örtü altında kontrol altında olan sağlıklı köklenmiş bir fidan toprakla buluşmasının ardından düzenli sulanması, organik hayvan gübresi ile desteklenmesi ve sağlıklı filizinin direk boyunca uzayabilmesi gerekmektedir. En sağlıklı filiz genelde en kalın, koyu ve uzun olarak büyüyebilen filiz olacağı için diğerlerini budayarak şapka seviyesine kadar getirmek gerekmektedir.

Şapka seviyesine gelen fidanlar meyve dallarını verebilmesi ve büyütebilmesi için taçlandırmak gerekmektedir. Bu noktada bugüne kadarki tecrübelere dayanarak doğru bilinen yanlış şapkanın aynı seviyesinden tam denginden kesilmesidir. Aslında meyve dalı büyüyüp kalınlaşıp ağırlaşmaya başladığında şapkanın tam denginden kesilerek taçlandırılan Ejder Meyvesi (Pitaya)’nın meyve dalları şapkaların bulunduğu seviyelerden kırılarak düşmekte daha fazla büyüyememektedir. Taçlandırma yapılacak olan ağaç tam şapkanın direğin en üst seviyesinden değilde dört – beş parmak kadar üst kısmından taçlandırılırsa ağırlaştığında tam şapka seviyesine geri inmekte ve meyve dallarının kırılmadan sağlıklı bir şekilde büyümesine imkan sağlamaktadır.

Maliyetler, yetiştiricilik, danışmanlık ve pazar hakkında diğer tüm detaylar için bize https://ejdermeyvesipitaya.com/iletisim ulaşabilirsiniz.

Ejder Meyvesi Pitaya

Ejder Meyvesi Pitaya nın sağlığa ve insan vücuduna faydaları hakkında detaylar için https://pitayasepeti.com/2020/04/03/pitayanin-faydalari/

www.ejdermeyvesipitaya.com adreslerimiz.

Türbe Mah. Hutbetaşı Cad. No:90 Erdemli – Mersin

Altıayak Mah. Fevzi Çakmak Cad. No:99 Kepez – Antalya

Toplantı için: Bahçeşehir Merkez Başakşehir – İstanbul

MOBİL TEL: 0532 432 07 93

https://youtu.be/3_9vmpWR2y0

Ejder Meyvesi Pitaya Taç
Ejder Meyvesi Pitaya Taç İşlemi
Ejder Meyvesi Pitaya Taç
Ejder Meyvesi Pitaya Taç İşlemi

Bir yanıt yazın