Ejder Meyvesi

PİTAYA PAZAR SORUNU VAR Mı?

Pitaya Pazar Sorunu Var Mı?

Ejder Meyvesi Pitaya nın ana vatanı Orta Amerika dır. Daha sonradan Uzak Doğuya geçiş yapmıştır. 1900 lü yılların başından itibaren ticarileşmiş başlangıçta ticari değer açıdan çok az çeşit olsa da sonradan 100 den fazla ticari çeşitliliğe ulaşmıştır. Bu çeşitlerden büyük bir kısmı Türkiye ye de getirilerek uyum sağlama sürecine girmiştir. Özellikle örtü altı yetiştiriciliği ile uygun bir yetiştirilme ortamı ortamı bulan Pitaya ülkemizde son 3 yıldır ticari olarak bir değer taşımaya başlamıştır. Mersinde başlayan bu süreç Adana, Antalya, Muğla ve İzmir gibi diğer iller deki yatırımcılar sayesinde farklı bölgelerde de yetiştşrşlmeye başlanmış ve bu bitkiler artık meyve vermeye başlamıştır.

Pitaya pazar sorunu olmayan sürdürülebilir, katma değeri yüksek, ihracata dayalı bir üründür. Orta Doğu ülkeleri (Katar, Dubai, Sudi Arabistan, İran, vb..)  ve Avrupa  ülkelerinde uzun yıllardan beri satışı yapılan oturmuş bir pazara sahiptir. Ejder Meyvesi nin en yüksek üretimi 30.000 ha alanda 640.000 ton ile Vietnam’da ve Tayvan’da 1.191 ha alanda 27.654 ton olarak üretimi gerçekleştirilmekte ve en büyük ihracatçı konumunda da yine bu iki ülke bulunmaktadır. Ülkemizde 2014-2016 yılları arasında çoğaltılmış, 2017 yılında yatırımlar başlamış 2018 yılında yavaş yavaş pazarda bir hareketlilik olmuş 2019 yılında ise pazarda aranır hale gelmiştir. Pazarda aranması demek marketler, oteller, mahalle ve semt pazarları ile hal lerde aranıp sorulması anlamına gelmek demektir. Bu yerler özellikle iç piyasa da son kullanıcıya dokunulan ve nabız tutulan noktalardır. Pitaya nın rekoltesi düşük olduğu için dönüm başına 3000 adet meyve alınacak ise bu meyveleri 4-6 ay aralığında bir zaman diliminde alınmakta ve her bir hasat aralığında ortalama 30 gün geçmektedir. Bu durumun yani rekoltenin düşük olmasının avantaj ve dezavantajları mevcuttur. Sürekli taze yeni meyve dalından kesilerek tüketici ile buluşturulabildiği için avantaj olurken yüklü miktarlarda gönderimler yapılması gereken yurt dışı piyasası için dez avantaj olmaktadır.

Nerelerde Satılmakta

İstanbul başta olmak üzere Ankara, Adana, Mersin, Antalya hallerinde son kullanıcıya ulaştırmak için pazarlara, marketlere, yerel manavlara, otellere satış yapan tropikal meyve alım firmaları vardır ve bu firmalar Ejder Meyvesini neredeyse adet sınırı olmadan almaktadırlar. Avrupa ve Türkiye de ulusal market zincirlerine tedarik görevi yapan bir kaç büyük şirket yine bu meyveleri üreticiden toplamaktadır. Yaş meyve satışı yapan instagram, ve online alışveriş siteleri yine aynı şekilde üreticilerden direk bu meyveyi tedarik etmektedirler. Bunların dışında ulusal ve yerel marketlere tedarik yapan meyve ve sebze şirketleri üreticiden direk meyveleri almaktadırlar. Smoothie, meyve suyu gibi ürün satışı yapan firmalar bu meyveyi direk üreticiden tedarik etmektedirler. Bunların dışında 2018-2019 yılı üretimi olan meyvelerden Qatar, Rusya ve Avrupa ülkelerine belirli adetlerde ihracat ta başlamış 2020 yılı üretimi için ön siparişler geçilmiştir.    

Pitaya pazar sorunu yoktur.. Raf ömrü uzun, lezzet değeri yüksek bilinçli üretimi yapılan meyve iç piyasa da ve dış piyasa da her zaman rağbet görecektir.  

Maliyetler, yetiştiricilik, danışmanlık ve pazar hakkında diğer tüm detaylar için bize https://ejdermeyvesipitaya.com/iletisim ulaşabilirsiniz.

Ejder Meyvesi Pitaya

Ejder Meyvesi Pitaya nın sağlığa ve insan vücuduna faydaları hakkında detaylar için https://pitayasepeti.com/2020/04/03/pitayanin-faydalari/

www.ejdermeyvesipitaya.com adreslerimiz.

Türbe Mah. Hutbetaşı Cad. No:90 Erdemli – Mersin

Altıayak Mah. Fevzi Çakmak Cad. No:99 Kepez – Antalya

Toplantı için: Bahçeşehir Merkez Başakşehir – İstanbul

MOBİL TEL: 0532 432 07 93

https://youtu.be/hZkNdDhXksc
Pitaya pazar sorunu

Bir yanıt yazın