Ejder Meyvesi

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Ejder Meyvesi

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Ejder Meyvesi

30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen resepsiyonda servis edilen ‘Ejder Meyvesi Suyu’ sosyal medyada büyük ilgi topladı.

Antioksidan zengini, düşük kalorili ve lif kaynağı olan Ejder Meyvesi (Pitaya) C vitamini ve B vitamini içermektedir. Magnezyum, kalsiyum, fosfor, demir ve sodyum minarelleri meyvenin içeriğinde bolca bulunmaktadır. Kivi benzeri tohumları meyvenin etli kısmında bulunmakta ve bu tohumlar omega 3 ve omega 6 gibi yağ asitleri içermektedir. Tüm bu mineraller ve vitaminler çeşitli hastalıkları önlemekte vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Şeker içermediği için diyabetik hastaların da rahatlıkla kullanabildiği Ejder Meyvesi (Pitaya) ülkemizin güneyinde Akdeniz İkliminin hüküm sürdüğü illerimizde yetiştirilmeye başlanmıştır. Mersin, Adana, Antalya, Muğla illerimizde örtü altında seralarda yetiştirilebilen meyve yaklaşık bir yıl içerisinde meyve vermekte ikinci yılında üretim artmakta asıl verim üçüncü yılından sonra alınmaktadır.Ejder Meyvesi (Pitaya)’nın sağlığa faydaları hakkında daha detaylı bilgi için linki tıklayınız.

Anavatanı Orta Amerika olan bitki Tayland, Vietnam, Filipinler, Malezya ve Endonozya gibi tropikal iklim kuşağındaki Uzak Doğu ülkelerinde de yetiştirilmeye başlanmıştır. Amerika ve Avrupa da oturmuş bir pazarı olan Ejder Meyvesi (Pitaya) doktorların reçetelerine girmektedir. Taze meyve olarak tüketilen meyve gıda ve gıda boyası sanayisinde kullanabilmektedir. Lokumu, baklavası, dondurması gibi çeşitli şekillerde de tüketilebilmektedir. 7-8 derecede 55 güne kadar raf ömrü olan meyve 24 saatte Avrupa da ki herhangi bir ülkeye Türkiye den transferi yapılabilmektedir. Uzak doğudan Avrupa ya ulaşması gümrük vergileri, transfer maliyeti açısından yüksek maliyetli olduğu için ülkemizden düşük maliyetli transfer yapılabilmesi ihracat bakımından büyük fırsattır. Katma değer bakımından çiftçi ve diğer yatırımcılar içinde adet veya kilo olarak yüksek getirisi olan bu bitki ortalama 30 yıllık ömre sahiptir. Yıllar geçtikçe verimi katlayarak artmaktadır. Birinci yılını doldurmuş bir Ejder Meyvesi (Pitaya) bir dönüm yerden bin adet civarında meyve verirken ikinci yılında dört bin civarında meyve verir aynı bir dönümden üçüncü yılından sonra 8.000 – 10.000 civarında meyve alınabilmektedir. Her yıl düzenli olarak budama yapılarak yeni meyve dallarından bir kısmını birsonraki yıl için bırakılır ve böylece her geçen yıl verim artarak ilerler. 

Tropikal bir meyve olan Ejder Meyvesi (Pitaya) ülkemizde Akdeniz İklimine uyum sağlayabilmiş bazı kış koşulları, yağmurlu havaların değişkenliği gibi farklı hava şartlarından koruyabilmek ve kontrol altında tutabilmek için örtü altı yetiştiriciliği dediğimiz seralarda en uygun şartlarda yetişme imkanı bulmuştur. Tarım sektöründeki yaşanan sıkıntılardan dolayı yıllardan buyana dometes, patlıcan, salatalık, biber gibi geleneksel hale gelmiş yetiştirme maliyeti muazzam seviyelerde yükselmiş pazarlarında aracılar ve diğer kuruluşlarında ortaya çıkardığı zorluklarla Türkiye çiftçisi için Ejder Meyvesi (Pitaya) alternatif bir yatırım aracı olmuş bir bölgenin kaderini etkileyebilecek bir çözüm olmuştur. Devletimizinde verilecek teşvikler ve yardımlarıyla önü çok açık ülkemizin ihracatına muazzam bir desteği olacak ve kalkınmamıza yüksek derecede katkı sağlayacaktır. Alternatif ürün olması hakkında daha detaylı bilgiye linki tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Örtü altı yetiştiriciliği dediğimiz seraların kurulum maliyetleri inanılmaz yüksek seviyededir (demir ve naylon vb.) Bu başlangıç maliyetleri teşviklendirilebilinirse yatırımcı ve çiftçi sayısı artacak arz artması ile talebinde artması kaçınılmaz hale gelecektir. Hali hazırda Ortadoğu ve Avrupa bu meyve için zaten hazır oturmuş bir pazar olduğu için Türkiye den transferinde çok daha az maliyetli olmasından dolayı ihracat yönünden can alıcı bir konumdayız. Bu fırsatı değerlendirebilmek için üreticilerinde taşın altına elini koyarak kaliteli ve sürdürülebilir bir üretimle bu sektörün önünü açması gerekecektir.

Maliyetler, yetiştiricilik, danışmanlık ve pazar hakkında diğer tüm detaylar için bize https://ejdermeyvesipitaya.com/iletisim ulaşabilirsiniz.

Ejder Meyvesi Pitaya

Ejder Meyvesi Pitaya nın sağlığa ve insan vücuduna faydaları hakkında detaylar için https://pitayasepeti.com/2020/04/03/pitayanin-faydalari/

www.ejdermeyvesipitaya.com adreslerimiz.

Türbe Mah. Hutbetaşı Cad. No:90 Erdemli – Mersin

Altıayak Mah. Fevzi Çakmak Cad. No:99 Kepez – Antalya

Toplantı için: Bahçeşehir Merkez Başakşehir – İstanbul

MOBİL TEL: 0532 432 07 93

 

   

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Servis Edilen Gizemli Meyve ''Ejder Meyvesi (Pitaya)
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Ejder Meyvesi

Bir yanıt yazın