Ejder Meyvesi

Ejder Meyvesi Pitaya Haşere

Ejder Meyvesi Pitaya Haşere

Ejder Meyvesi Pitaya Haşere ler ile ilgili yaşanılan sorunlar hakkında detaylı bilgilere aşağıdaki yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Öncelikle gelenksel tarım ile ilgilenilirken uzun yıllardan bu yana belirli bazı yetiştirilen ürünlere karşı belirli bazı haşere gurupları zarar vererek ve ya bazı hastalıklar kronikleşerek meyve, sebze ve tahıl üertimlerinde verim düşüklüğü hatta bazı dönemlerde tamamen mahsüllerin yok olmasına kadar giden süreçler yaşanmaktadır. Domates ve salatalık yetiştiriciliğin de ‘’ Tuta ’’ ‘’ Nematod ‘’ Narenciye yetiştiriciliğinde ‘’ Kırmızı Örümcek ‘’ ve mantar hastalığı yada ” Triceps ” Tahıl ailesinde ‘’Buğday, Arpa, Çavdar, Trikale, Mısır, Darı’’ gibi her cinste ayrı ayrı haşere ve hastalıklar görülmekte ve bu hastalıklar verimi büyük ölçüde etkilemektedir.

Tropikal iklim şartlarında yetiştirilen ve ülkemizde de Akdeniz İklim şartlarına ayak uydurmuş olan Ejder Meyvesi Pitaya Haşere ler den bir kısmı ile başı yavaş yavaş dertlenmeye başlamıştır.Henüz çok yeni olan bu bitkiye özel hastalık ve zararlılar net bir şekilde olmasa da bazı zarallıların zarar vererek verimi etkileyebileceği artık gözlemlenmeye başlanmıştır. Bu zararlılar ‘’ yeşil kurt ’’, ‘’ Şirin ‘’,‘’ Salyangoz ‘’,‘’ Kırmızı Örümcek ‘’ ve ‘’ Çekirge ‘’ olarak sıralanabilir. Ejder Meyvesi Pitaya Haşereler den herbirine ayrı ayrı tepki vermemekle birlikte bu haşerelerin genelde verdiği zararlar yeni çıkan sürgünleri lokal olarak yemek süretiyle büyümeyi ve gelişmeyi son derece yüsek oranda etkileyebilmektedirler.

Ejder Meyvesi Pitaya Haşere lere karşı mücadele yöntemleri; kükürt serpmek, yağlı ilaçlar kullanmak, sarımsak özlü organik bir siprey kullanmak ( detayları için kontağa geçebilir siniz ), sirkeli su kullanmak gibi yöntemler kullanılabilirken bu sene ye özel birçok farklı meyve guruplarının ağaçlarına da oldukça zarar veren ve Ejder Meyvesi Pitaya içinde oldukça zararlı sonuçlar veren ‘’ Çekirge ‘’ için etkili bir ‘’ insektisit ‘’ verilmelidir. ‘’ Cyloroprifos Methly ‘’ etkili maddeli insektisit uygulanarak çekirge sorunu aşılabilir. Zirai bayi ile ve Ziraat mühendisine de danışarak ilerlenmeli ve zararlılar kesin gözlemlenip sonrasında önlem almak etkili bir sonuca götürecektir.    

 Ülkemizde çok yeni olan Ejder Meyvesi Pitaya için zararlılar ve hastalıklar da yeni olduğu için dönem dönem yeni çıkan bu bilgiler yine web sitasi aracılığı ile paylaşılacaktır.   

Maliyetler, yetiştiricilik, danışmanlık ve pazar hakkında diğer tüm detaylar için bize https://ejdermeyvesipitaya.com/iletisim ulaşabilirsiniz.

Ejder Meyvesi Pitaya

Ejder Meyvesi Pitaya nın sağlığa ve insan vücuduna faydaları hakkında detaylar için https://pitayasepeti.com/2020/04/03/pitayanin-faydalari/

www.ejdermeyvesipitaya.com adreslerimiz.

Türbe Mah. Hutbetaşı Cad. No:90 Erdemli – Mersin

Altıayak Mah. Fevzi Çakmak Cad. No:99 Kepez – Antalya

Toplantı için: Bahçeşehir Merkez Başakşehir – İstanbul

MOBİL TEL: 0532 432 07 93

4 thoughts on “Ejder Meyvesi Pitaya Haşere

 • Can SİNAN

  Merhaba,
  Iraktan ülkemize doğru yönelmiş olan çok yoğun bir çekirge sürüsü olduğu söyleniyor.
  Gölge tülü bunları engellemez mi acaba ? yoksa ilaç atmalı mıyız şimdiden ?
  Pitaya sürgünlerimizi yedirirsek perişan oluruz.

  Selemlar saygılar

 • ejdermeyvesipitaya

  Merhabalar,

  Erken önlem almak kesinlikle çok önemli fakat tam dört yıldır gözlemimiz hiçbir çekirge ve domatesteki gibi tuta (kelebek) pitaya için bir tehlike arz etmemektedir. Aynı seranın içerisinde çekirgeler mango ağacının yapraklarını yediği gözlemlenmiş fakat pitaya sürgünlerine her hangi bir zarar vermediği görülmüştür. Dikensi yapısı veya salgıladığı bir enzimden kaynaklanıyor olabilir. Salyangoz, hayvan gübrelerinin içersin de çıkan yeşil kurt ve bazı yaprak bitleri dışında zararlı gözlenmemiştir. Bazı bölgelerde karıncalar zararlı gibi algılanıp mücadele edilmektedir karıncaların asla zarar vermemekte bilakis toprak havalandırması, köklere oksijen gidebilmesi için çok işlevleri olduğundan karıncaları korumalıyız.

  İletişime geçtiğiniz için Teşekkür ederiz.

  Ejder Meyvesi Pitaya faydaları hakkında daha fazla detaylı bilgi için linki tıklayarak bilgi edinebilirsiniz http://pitayasepeti.com/2019/02/01/pitayanin-faydalari/

  Fidan ve Meyve satışı hakkında daha detaylı bilgi için https://ejdermeyvesipitaya.com/iletisim

  Tel: 0532 432 07 93

 • can sinan

  Merhabalar,
  insanlığın başına musallat olan corona virüsü piyasayı nasıl etkiler sizce ?
  meyve ihracatı olumsuz sonuçlanır mı ?
  selamlar saygılar..

 • ejdermeyvesipitaya

  Merhabalar,
  Süreç uzarsa etkilenmeyecek bir sektör ve ülke kalmayacaktır. Süreç biraz daha hızlı atlatılabilinirse ihracat için bir fırsat bile olabileceği değerlendirilmektedir. Marketlerde boşalan rafların hemen hemen hepsi yerli malı Türkiye de üretilmiş ürünler fakat aynı raflarda Uzak Doğu menşeili ürünlerde yer almakta ve hepsi raflarda duruyor ilgi gösterilmiyor. Ejder meyvesinin Avrupa ve Orta Doğu ya en büyük iki ihracatçısı Vietnam ve Tayvan olduğu için Türkiye den talep tercih edilme durumu çok daha yüksek olacaktır. Bu durum yerli üretime olan ilgiyi de arttıracağından iç talebi de yükseltecektir. Dualarımız bu salgının kontrol altına alınarak bir an evvel ülkemizin ve insanlığın feraha kavuşması içindir.
  Allah yardımcımız olsun.
  İlginiz için Teşekkür ederiz.

Bir yanıt yazın