Ejder Meyvesi

Ejder Meyvesi Pitaya Nasıl Budama Yapılır ?

Ejder Meyvesi Pitaya Nasıl Budama Yapılır ?

Ejder Meyvesi (Pitaya)’ nın Sağlıklı bir şekilde büyüyüp meyve verebilmesi için iklim, lokasyon, toprak ve bakımın önemi çok büyüktür. Bakım başlığının altında uygun bir dikim, sulama, havalandırma, besin takviyeleri ve budama yer almaktadır.

Doğru budama yapmanın önemi o kadar fazladır ki Ejder Meyvesi (Pitaya) doğru budanmazsa meyve almanız ya imkansızdır yada çok düşük bir verim almanıza neden olur. Özellikle fidanın dikiminin yapıldığı ilk dönemlerinde özellikle bahar aylarında her tarafından filiz verecektir düzenli bir şekilde en sağlıklı filizi kesmeden şapkaya kadar ulaşmasını sağlamak gerekir. Şapka seviyesine gelmiş bir ağaç kesilerek taç yapılır ve taç yapılan ağaçta meyve dalları çıkarmaya başlar. Meyve dalları da belirli bir büyüklüğe geldiğinde her bir kökten maksimum 3 meyve dalı bırakarak büyümesine imkan vermek lazımdır. Sağlıklı büyüyen meyve dalları yaşını doldurduktan sonra koyu bir renk alır kalınlaşır sertleşir ve haziran-temmuz-ağustos aylarında tomurcuk vermeye başlar.

Sağlıklı bir budama için ilk yılında kökten gelen maksimum üç meyve dalı bırakmalı ve meyve dallarının şekli şemsiye şeklini almalı. Uzaktan bakıldığında şemsiyeye benziyor olmalı bu Çin yöntemi olan sıralı dikimde mümkün değildir ancak direk sisteminde etrafına üçlü yada dörtlü Ejder Meyvesi (Pitaya) dikimlerinde mümkün alacaktır. Bu yöntem orta Amerika, Tayland, Vietnam, Filipinler gibi Uzak Doğu da yapılan Ejder Meyvesi (Pitaya) dikim yöntemidir.  Çin ve bazı Uzak Doğu ülkelerinde de yeni yeni görülmeye başlayan sıralı dikim yöntemi Türkiye de bazı üreticiler deneme dikimleri yaptı henüz iki dikim yönteminden hangisinin daha sağlıklı olduğu hakkında net bilgiler yer almamaktadır. Fakat özellikle hava sirkülasyonu bakımından sorun yaşanan bir lokasyonda Ejder Meyvesi (Pitaya) dikimi yapılmışsa Çin yöntemi sıralı dikim yöntemi olumsuz sonuçlar vereceği ortadadır hava akımı alamayan bitkinin verimi düşecektir. Bunun yanı sıra sera yani Ejder Meyvesi (Pitaya) dikimi yapılmış olan lokasyon  havadar bir yerdeyse hava sirkülasyonu bakımından sorun yaşanmayacak bir lokasyona dikim yapılmışsa Çin yöntemi sıralı dikim daha fazla kök dikimi yapılabileceği için tercih edilebilecek bir yöntem olacaktır.

Maliyetler, yetiştiricilik, danışmanlık ve pazar hakkında diğer tüm detaylar için bize https://ejdermeyvesipitaya.com/iletisim ulaşabilirsiniz.

Ejder Meyvesi Pitaya

Ejder Meyvesi Pitaya nın sağlığa ve insan vücuduna faydaları hakkında detaylar için https://pitayasepeti.com/2020/04/03/pitayanin-faydalari/

www.ejdermeyvesipitaya.com adreslerimiz.

Türbe Mah. Hutbetaşı Cad. No:90 Erdemli – Mersin

Altıayak Mah. Fevzi Çakmak Cad. No:99 Kepez – Antalya

Toplantı için: Bahçeşehir Merkez Başakşehir – İstanbul

MOBİL TEL: 0532 432 07 93

 

Ejder Meyvesi Pitaya Nasıl Budama Yapılır ?
Ejder Meyvesi Pitaya Nasıl Budama Yapılır ?

Bir yanıt yazın