Ejder Meyvesi

Ejder Meyvesi Pitaya İhracat

2020 yılı tüm dünya da olduğu gibi Türkiye içinde ilginç bir yıl oldu ve hala bu ilginçlikler devam etmektedir. Çin’in Wuhan kentinde başlayıp kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alan Covit-19 salgını Türkiye’de de insan sağlığını, ekonomiyi ve hayat şartlarını olumsuz etkiledi. Bu etki ülkemizde her alanda aynı olmamakla birlikte sektörlerdeki yatırımları, yatırım araçları kalemlerini de etkileyerek ekonomiye etkisini halende devam ettirmektedir.

Öncelikle pandemi sürecinde tüketim alışkanlıklarımız ve şeklimiz sonra da harcamalarımız etkilenerek başka ir şekilde evrilmek durumunda kaldı. Bazı sektörler tamamen olumsuz etkilenirken (Turizm başta olmak kaydıyla, havayolu, şehirlerarası ve şehiriçi taşımacılığı, restorant, bar, kafe, otelcilik, petrol ve petrole dayalı ürünler, otomobil, inşaat ve tarım vb.) bazı sektörler olumlu yönde etkilendiler. Perakende sektöründe market, sanal market ile e-ticaret, teknoloji, kargo, sağlık vb.

Tarım sektörü de olumlu olumsuz pandemi sürecinde payını alarak inişli çıkışlı bir seyir çizdi. Ülkeler arası ihracatın ve ithalatın kısmen veya tamamen kapalı olması ve halen birçok ülke ile bu kapılarda bazı sorunların olması olumsuzluklarından olurken tüketim ağırlıklı bir dönem geçirildiği için üretim olmadan tarım sektörü olmadan neler olabileceği görüldü.

Tarım sektörünün içerisinde temel tüketimin yanı sıra katma değeri yüksek tropikal meyveler tarafında birçok yeni yatırımın önü açılarak (Ziraat bankası kredileri, Kırsal Kalkınma Destek Fonu vb…) yatırımlar ve yatırımcılar teşvik edilerek desteklendi ve bu tarafta yatırımlar da giderek arttı geçtiğimiz yıla göre yaklaşık 4 katına yakın bir yatırım alarak Ejder Meyvesi Pitaya diğer tropikal meyve yatırımlarından sivrilerek dikkat çekti.

Ejder meyvesi Pitaya da artan yatırımlar ve turizm sektöründeki devam eden sorunlardan dolayı yeteri kadar satınalma yapılamaması iç piyasa da ve dış piyasada alternatif arayışlarını da beraberinde getirdi. İç piyada  İstanbul, İzmir, Ankara dışında farklı il ve ilçelerdeki pazarlar, market zincirleri, yan sanayiler ve kurutma fabrikaları ile çalışmalar yapılırken dış piyasa içinde Rusya, Orta Doğu ve Avrupa pazarlarında birtakım anlaşmalara gidildi.

Yerel ve ulusal çapta ihracat firmaları ile yapılan anlaşmalar sonrası pandemi sürecindeki kısıtlı ihracat gönderimleri ile belirli tonajlarda ilk gönderimlerde gerçekleştirilerek kısa da olsa yol katedildi. 2021 yılı yaz sezonu için hem büyük çapta yeni yatırımcılar için hemde yerel üreticiler için bu gelişmeler  umut verici olmuştur. Belirli gramajın üzerindeki meyvelerin yaş haliyle bazı gramajların altında kalan ürünleride kurutarak ihracatının yapılabilmesi için il ve ilçe tarım müdürlüklerinden gerekli izinler ve belgeler alınarak ihracatın önü açılmıştır.

Ejder Meyvesi Pitaya İhracat konusunda en büyük tehlikelerden birisi üreticilerimizin bilinçsizce yapabileceği ilaç kalıntıları oluşturabilecek Tarım Bakanlığı onayı olmayan ürünler kullanarak verebilecekleri zararın tüm sektörü etkileyebilecek olmasıdır. Bu konuda organik yöntemlerle neler yapılabileceği hakkında ayrıca bir yazımız daha olacaktır.

Maliyetler, yetiştiricilik, danışmanlık ve iç – dış pazar hakkında diğer tüm detaylar için bize https://ejdermeyvesipitaya.com/iletisim ulaşabilirsiniz.     

Ejder Meyvesi Pitaya

Ejder Meyvesi Pitaya nın sağlığa ve insan vücuduna faydaları hakkında detaylar için http://pitayasepeti.com/2019/02/01/pitayanin-faydalari/     

Ejder Meyvesi Pitaya İhracat

Bir yanıt yazın