Ejder Meyvesi Pitaya Denemesi

Ejder Meyvesi Pitaya Denemesi

Ejder Meyvesi yetiştireceğim denemek için 20 tane almak istiyorum ne kadar ?

Bu soruyu cevaplamak çok kolay değil aslında x lira denip geçiştirilebilecek bir durumda değil malesef. Öncelikle burada bilinmesi gereken 4 önemli husus var. Bu bitki aşırı sıcak, aşırı soğuk, aşırı su ve havasızlığa karşı muazzam derecede duyarlıdır. Gelişip olgunlaşıp meyve vermesini istiyorsak uygun şartları sağlamamız gerekiyor. Pitaya tropikal bir bitkidir ve ülkemizde tropikal iklime en yakın bölgeler olan Adana, Mersin, Antalya, Muğla ve İzmir, ve Bursa’nın bir kısmı bu bitkiyi yetiştirebilmek için uygun olmaya en yakın bölgelerdir…en yakın diyoruz çünkü bu bölgelerde bile tropikal iklimin şartları tam olarak gerçekleşememektedir.

Hava ve Lokasyon İsteği

Kış döneminde 2017-2018 yıllarında aşırı bir soğuk olmadı fakat 2016-2017 kış dönemi çok daha çetin geçti uzun geceler sobalar yandı don riskine karşı, Adana-Mersin arasında su baskınları seraları zor durumda bıraktı, temmuz-ağustos ayları aşırı sıcaklar oldu tüm bu hava şartları bitki için olumsuzluklar içermektedir.

Tüm bu olumsuzlukları kontrol altında tutabilmek için ejder meyvesi  sera ortamında yetiştirilerek takip edilmelidir ancak bu şekilde havalandırması, su, sıcaklık ve soğuklardan korunması mümkündür. Bitkiyi ticari amaçlı yetiştirmenin neredeyse tek yolu budur bu şartları 20-30 adet fidan için gerçekleştirmek bunlarla bir başlayalım sonra bakarız demek çok mantıklı olmasa gerek.

Özellikle sabah öğlen ve ikindi güneşini alması gerekmekte. Sürekli havadar bir ortamda hava sirkulasyonu olacak şekilde ayarlamalar yapılmalıdır.

Bitki Besleme  

Saksılarda ve sera dışında bakım zorluklarının yanı sıra bitkiyi beslemekte güçleşmektedir. Seralarda damlama sulama yöntemi ile bitkinin fidan çağından yetişkin dönemine kadar yaz ve kış dönemlerinde daha farklı ek gıda istekleri olacaktır. Özellikle de meyve döneminde ayrıca özenle takip edilerek meyve öncesi ve sonrası belemeleri düzenli yapılıyor olmalı. Bu şartlarda ticari anlamda bir yatırım yapılabilir. Küçük adetlerde yapılan dikimler genelde sonu hüsranla bitmektedir.

Ejder Meyvesi Pitaya faydaları hakkında daha fazla detaylı bilgi için linki tıklayarak bilgi edinebilirsiniz http://pitayasepeti.com/2019/02/01/pitayanin-faydalari/

Fidan ve Meyve satışı hakkında daha detaylı bilgi için https://ejdermeyvesipitaya.com/iletisim

Tel: 0532 432 07 93

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir