Ejder Meyvesi

Ejder Meyvesi Pitaya Denemesi

Ejder Meyvesi Pitaya Denemesi

Ejder Meyvesi yetiştireceğim denemek için 20 tane almak istiyorum ne kadar ?

Bu soruyu cevaplamak çok kolay değil aslında x lira denip geçiştirilebilecek bir durumda değil malesef. Öncelikle burada bilinmesi gereken 4 önemli husus var. Bu bitki aşırı sıcak, aşırı soğuk, aşırı su ve havasızlığa karşı muazzam derecede duyarlıdır. Gelişip olgunlaşıp meyve vermesini istiyorsak uygun şartları sağlamamız gerekiyor. Pitaya tropikal bir bitkidir ve ülkemizde tropikal iklime en yakın bölgeler olan Adana, Mersin, Antalya, Muğla ve İzmir, ve Bursa’nın bir kısmı bu bitkiyi yetiştirebilmek için uygun olmaya en yakın bölgelerdir…en yakın diyoruz çünkü bu bölgelerde bile tropikal iklimin şartları tam olarak gerçekleşememektedir.

Hava ve Lokasyon İsteği

Kış döneminde 2017-2018 yıllarında aşırı bir soğuk olmadı fakat 2016-2017 kış dönemi çok daha çetin geçti uzun geceler sobalar yandı don riskine karşı, Adana-Mersin arasında su baskınları seraları zor durumda bıraktı, temmuz-ağustos ayları aşırı sıcaklar oldu tüm bu hava şartları bitki için olumsuzluklar içermektedir.

Tüm bu olumsuzlukları kontrol altında tutabilmek için ejder meyvesi  sera ortamında yetiştirilerek takip edilmelidir ancak bu şekilde havalandırması, su, sıcaklık ve soğuklardan korunması mümkündür. Bitkiyi ticari amaçlı yetiştirmenin neredeyse tek yolu budur bu şartları 20-30 adet fidan için gerçekleştirmek bunlarla bir başlayalım sonra bakarız demek çok mantıklı olmasa gerek.

Özellikle sabah öğlen ve ikindi güneşini alması gerekmekte. Sürekli havadar bir ortamda hava sirkulasyonu olacak şekilde ayarlamalar yapılmalıdır.

Bitki Besleme  

Saksılarda ve sera dışında bakım zorluklarının yanı sıra bitkiyi beslemekte güçleşmektedir. Seralarda damlama sulama yöntemi ile bitkinin fidan çağından yetişkin dönemine kadar yaz ve kış dönemlerinde daha farklı ek gıda istekleri olacaktır. Özellikle de meyve döneminde ayrıca özenle takip edilerek meyve öncesi ve sonrası belemeleri düzenli yapılıyor olmalı. Bu şartlarda ticari anlamda bir yatırım yapılabilir. Küçük adetlerde yapılan dikimler genelde sonu hüsranla bitmektedir.

Maliyetler, yetiştiricilik, danışmanlık ve pazar hakkında diğer tüm detaylar için bize https://ejdermeyvesipitaya.com/iletisim ulaşabilirsiniz.

Ejder Meyvesi Pitaya nın sağlığa ve insan vücuduna faydaları hakkında detaylar için https://pitayasepeti.com/2020/04/03/pitayanin-faydalari/

www.ejdermeyvesipitaya.com adreslerimiz.

Türbe Mah. Hutbetaşı Cad. No:90 Erdemli – Mersin

Altıayak Mah. Fevzi Çakmak Cad. No:99 Kepez – Antalya

Toplantı için: Bahçeşehir Merkez Başakşehir – İstanbul

Tel: 0532 432 07 93

2 thoughts on “Ejder Meyvesi Pitaya Denemesi

  • Süleyman Pimer

    Merhaba, Denizli’de yaşıyorum. Pitaya hakkında sitenizden oldukça bilgi aldım. Başarılı bir bilgilendirme çalışması olmuş, tebrik ediyorum. Pitay’a meyvesini kendimiz yemek için yetiştirmek istiyoruz. Yetiştirmek istediğim lokasyon Denizli-Uşak sınırı. Uşak 55km, Denizli 105km. Bahar ve yaz ayları iklim açısından oldukça güzeldir. Kış ayları ise kırsal olduğu için soğuk oluyor ama çok sert sayılmaz. 5-10 ağaçlık bir yatırım için ne kadar bir maliyet olur. Yardımcı olur musunuz? Saygılarımla. Süleyman Pimer 0532 064 43 56

  • ejdermeyvesipitaya

    Merhabalar,
    Hobi amaçlı olacaksa bile meyve alabilmeniz için hobi serası gibi bir düzenleme yapılmalı. kış aylarında soğuktan korumanın önlemi baştan alınmalı çünkü sıfır derecenn altına düşerse bitki ölüyor malesef:(

Bir yanıt yazın