Ejder Meyvesi

PİTAYA İÇİN BOR

Bitkiler ve Pitaya İçin Bor

Bor bitki büyümesi için gerekli bir micro elementtir. Bitkilerde tepe tomurcuklarının uzaması için gereklidir.Su, organik madde ve toprak çeşitliği toprakta boru etkileyen faktörlerdir. bitkiler ve bor arasında çok az veya çok fazla dengesi çok hassas olduğundan kullanımında dikkat edilmesi gereklidir. Bor bitkilerde şekerlerin taşınmasını kontrol eder. Hücre bölünmesi ve tohum gelişimi için önemlidir.Bor (B) yüksek miktarlarda bitkiler tarafından gerekli değildir, ancak uygun seviyelerde değilse, ciddi bir büyüme sorunlarına neden olabilir.

Bitkiler ve Pitaya için Bor alımı, topraktaki toplam bor içeriği yerine toprak çözeltisindeki bor seviyesi tarafından kontrol edilir. Bor alımı pasif (metabolik olmayan) bir süreçtir. Bitki dokularında su ile hareket eder ve yapraklarda birikir; bu nedenle Bor alımı ve birikimi doğrudan terleme oranına bağlıdır.

Bor hücre duvarı sentezinde kalsiyum ile birlikte kullanılabilir ve hücre bölünmesi (yeni bitki hücreleri oluşturmak) için gereklidir. Bor tozlaşma ve meyve ve tohum geliştirmeye yardımcı olur, böylece bor gereksinimi üreme büyüme için çok daha yüksektir.

BOR EKSİKLİĞİ

Bitkilerde bir çok hastalık bor eksikliğinden meydana gelir.

Bitkilerin çiçeklenme döneminde bor eksikliği varsa çiçekler don zararı görmüş gibi solar ancak don zararının aksine çiçekler dökülmez.

Bitkiler ve Pitaya için Bor eksikliği belirtileri: Diğer hareketsiz elementlerde olduğu gibi, semptomlar önce yeni yapraklarda görülür.

Sınırlı tomurcuklanma, tomurcuk kırılması, çarpık sürgün büyümesi, kısa internodlar, dallanma artışı, çiçek tomurcuklarının düşmesi ve meyve  tohum gelişiminin bozuk olması.

Bitkiler ve Pitaya için Bor eksikliği, hem sürgünün hem de köklerin aktif olarak büyüyen dokusunu etkiler. İlk işaret genellikle genç yaprakların kalınlaşmasıdır. Sürgün ucunun yanındaki yapraklar ve gövde kırılgandır ve büküldüklerinde kolayca kırılırlar. Diğer semptomlar çeşit ve yetiştirme koşullarına bağlı olarak değişkendir. Genç yapraklar genellikle yaşlı yapraklardan daha soluktur, ancak klorozun kapsamı ve deseni değişkendir: ana damarlardan uzaklığı kademeli olarak soluklaşan düzgün veya yaygın olarak dağılım gösterebilir. 

Yapraklar büzüşebilir uç ve yan loblar kıvrılabilir. Yaprak sapı bükülebilir. Bazı durumlar da, yaprak damarları kalınlaşmış, engebeli ve hatta nasırlı görünebilir. Bor eksikliği büyüme noktalarının ölümüne neden olur. 

Toksisite (fazlalığı): Eksikliği gibi fazlalığı da önemli sorunlar ortaya çıkartabilir.Bor toksisitesi yaşlı yapraklarda  uç kısımlarda görünür.  yaprak ucu kloroz göstermeye başlar. Diğer mikro besin toksisitelerine benzer. Nekroz yaprağı içeriye doğru büker. onun ölümüne ve yaprak dökümüne neden olur.Hızla tüm alt yaprakları etkileyebilir. Bor toksititesi oluşursa, büyütülen ortamının pH ve besin seviyelerini test etmek ve aynı zamanda su testi yapmak gerekir. Ortamının pH değeri 5.5’in altında ise  bor toksisitesi  daha etkilidir.  Fazla boru toprakta bağlamak için kalsiyum lu gübreler kullanılır. 

Maliyetler, yetiştiricilik, danışmanlık ve pazar hakkında diğer tüm detaylar için bize https://ejdermeyvesipitaya.com/iletisim ulaşabilirsiniz.

Ejder Meyvesi Pitaya

Ejder Meyvesi Pitaya nın sağlığa ve insan vücuduna faydaları hakkında detaylar için https://pitayasepeti.com/2020/04/03/pitayanin-faydalari/

www.ejdermeyvesipitaya.com adreslerimiz.

Türbe Mah. Hutbetaşı Cad. No:90 Erdemli – Mersin

Altıayak Mah. Fevzi Çakmak Cad. No:99 Kepez – Antalya

Toplantı için: Bahçeşehir Merkez Başakşehir – İstanbul

MOBİL TEL: 0532 432 07 93

Bir yanıt yazın