Ejder Meyvesi

Ejder Meyvesi Pitaya Cemre

Ejder Meyvesi Pitaya Cemre

CEMRE DÜŞMESİ NEDİR?

Arapça kökenli bir kelime olan “cemre”‘nin sözlük anlamı kor yani ateştir. Cemre kelimesi halk arasında sıcaklığın artması anlamına gelir. Cemrenin ilkbahar başlamadan hemen önce 7 gün arayla havaya, suya ve toprağa sırasıyla düştüğüne inanılır. Bu düşen cemreler sayesinde hava, su ve toprak ısınır.

CEMRE HAKKINDA

Anadolu’da yaygın olarak kullanılan geleneksel halk takviminde yıl, ”kasım günleri” ve ”Hızır günleri” olarak kış ve yaz diye ikiye bölünüyor. Kasım günleri, miladi takvime göre 8 Kasım’da başlıyor ve 179 gün sonra 5 Mayıs’ta sona eriyor. Kasım günleri, 4 yılda bir şubat ayı 29 çektiği zaman 180 gün oluyor. Hızır günleri ise 6 Mayıs’ta başlıyor ve 7 Kasım’a kadar 186 gün sürüyor. Cemrelerin düşmesi, Kasım günlerinden Hızır günlerine, başka bir ifadeyle kıştan bahara geçişin sembolleri olarak gösteriliyor.

İLK CEMRE NE ZAMAN VE NEREYE DÜŞER?

İlk cemre 19-20 Şubat tarihinde havaya, ikinci cemre 26-27 Şubat tarihinde suya ve üçüncü cemre 5-6 Mart tarihinde toprağa düşer… Bu tarihlerde cemrelerin tamamlanmasıyla beraber ilk baharın geldiği anlaşılır. Pitaya cemre dönemi..

PİTAYA CEMRE

Ejder Meyvesi Pitaya cemrenin anlamı deyim yerindeyse coşku diyebiliriz. Kış aylarına nazaran baharın habercisi olan cemre güneşli günler anlamına gelir ve güneş demek enerji demek fotosentez demek sağlık demek coşku demek. Pitaya cemre döneminde meyve dalları ve ağaç genç bir ağaç ise gövdesinde hemen hemen her dikenin altından filiz çıkartarak hepsini büyütmeye çalışır. Bu stratejik bir durumla sizi karşı karşıya bırakacaktır. Gövdeden gelecek olan yeni filizler ve meyve dallarından gelecek olan yeni filizleri ayrı ayrı değerlendirmek gerekecektir. Meyve dallarından gelen tüm filizler ağacın yaşına ve genel sağlık durumuna göre inceleyerek ya meyve dalı olarak büyütülmeli ya fidan yapıp çoğaltmak için belirli süre bekletmeli yada bitkiye fazla enerji kaybettirmemek adına hemen budamalı. Bu karar gövdelerden gelecek olan yeni filizler için de aynı şekilde strateji belirlenerek verilmesi gereklidir. Belirlenen strateji ağacın meyve dönemindeki performansını çok yakından ilgilendirdiği için çok önem arz etmektedir. Bu karar sonrası meyve sezonunda verimli bir dönem geçirilebilinir.

Üçüncü cemre nin düşmesinden sonra mart ayının ikinci ve üçüncü haftalarını kapsayan eskilerin deyimiyle ‘Koca Karı ‘ soğukları dediğimiz ilk bahar donlarının olma tehlikesi vardır buna dikkat edilmelidir.

Maliyetler, yetiştiricilik, danışmanlık ve pazar hakkında diğer tüm detaylar için bize https://ejdermeyvesipitaya.com/iletisim ulaşabilirsiniz.

Ejder Meyvesi Pitaya

Ejder Meyvesi Pitaya nın sağlığa ve insan vücuduna faydaları hakkında detaylar için https://pitayasepeti.com/2020/04/03/pitayanin-faydalari/

www.ejdermeyvesipitaya.com adreslerimiz.

Türbe Mah. Hutbetaşı Cad. No:90 Erdemli – Mersin

Altıayak Mah. Fevzi Çakmak Cad. No:99 Kepez – Antalya

Toplantı için: Bahçeşehir Merkez Başakşehir – İstanbul

MOBİL TEL: 0532 432 07 93

Ejder Meyvesi Pitaya Cemre
Ejder Meyvesi Pitaya Cemre

Bir yanıt yazın