Ejder Meyvesi

EJDER MEYVESİ PİTAYA VALDİVIA ROJA

EJDER MEYVESİ PİTAYA VALDİVIA ROJA

Lezzet……………………………………(&) (&) (&) (&)
Meyve Üretimi…………………….. (&) (&) (&) (&)
Yetişme – Verim ……………………….. (&) (&) (&)

Ejder Meyvesi Pitaya Valdivia Roja derecelendirme tablosu:

Lezzet : Ejder Meyvesi Pitayanın tatlılığını test ederken refraktometre denilen bir cihaz kullanılır. Brix tatlılık ölçeği demektir nişastanın şekere dönme aşamasının başlangıcıdır. Bu ölçek 0 – 32 arasındadır. Sayı ne kadar yüksekse meyve o kadar tatlı ve lezzetlidir. Tatlılığa ek olarak, bu derecelendirme verilirken, boyut ve lezzet gibi benzersiz özellikler de dikkate alınır. 
Meyve Üretimi : Derecelendirme için, tek bir bitkiden kaç tane meyvenin üretildiğine bakılır. Ayrıca, büyümesinin ne kadar kolay ya da zor olduğu düşünülmektedir. Örneğin, kendi kendine yeten çeşitlilik yani kendi kendini tozlayabilen, kendi kendine tozlayamayan çeşitlilikten daha yüksek bir puan alır. 
Yetişme – Verim : Bu bitkinin genel sertliğinin ve veriminin bir değerlendirmesidir. Buna ek olarak, bitkinin dikimden sonra ne kadar hızlı adapte olduğunu ve ilk meyveyi vermesinin ne kadar süreceğini de incelenmektedir. 

(&) = Zayıf 
(&) (&) = Ortalamanın altında 
(&) (&) (&) = Ortalama 
(&) (&) (&) (&) = Ortalamanın üstünde 
(&) (&) (&) (&) (&) = Mükemmel

Ürün Açıklaması

Ejder Meyvesi Pitaya Valdivia Roja;

Valdivia Roja Dragon Fruit çeşidi, Hylocereus cinsinden ve ocamponis türünden gelir. Bu çeşit Meksika’daki Jalisco Eyaletinden gelmektedir. Aynı zamanda yeni çevre ve hava koşullarının çoğuna iyi uyum sağlar. Gövdeler, üzerlerinde grimsi beyaz bir kaplama ile kalın üç taraflı büyüme gösterir. Gövdelerdeki dikenler orta büyüklüktedir. Gövdeler hem sıcağa hem de soğuğa oldukça dayank lılığa sahiptir. Oldukça yavaş büyümesi nedeniyle mükemmel bir puana sahip değildir. DNA testi sonuçları, bu çeşidin başka bir Meksika kökenli Ejder Meyvesi Pitaya olan El Gurullo ile yakından ilişkili olduğunu ancaktamamen aynı olmadığını gösteriyor .

Valdivia Roja’nın meyvesi, ortalama 18 Brix derecesi ile güzel bir lezzete sahiptir. Aslında ilk meyvemiz 21 Brix skoru ile test edilmiştir. Ekstra sert etli olması nedeniyle et kısmı çıkarılıp % 100 meyve suyu ile test edildi. Bu meyve suyu 15.5 brix oranı ile test edildi. Meyve güzel bir tatlılığa sahip olduğundan derecelendirmenin daha yüksek olması gerekliliği anlaşıldı. Meyve oval, turuncu kırmızı, küçük yeşil yüzgeçlidir. Çiçekler güzel bir kokuya sahip 25-35 cm büyüklüğünde ve gece açan çiçeklerdir. Çiçekler, kırmızı ve sarı kaliks (dış yapraklar) ile beyazdır ve bu onu çok çekici kılmaktadır. Bu çeşit, Akdeniz iklim şartlarına ayak uydurmuş , Antalya ve Mersin deki seralarda yetiştirilmeye başlanmıştır.

Ejder Meyvesi Pitaya faydaları hakkında daha fazla detaylı bilgi için linki tıklayarak bilgi edinebilirsiniz http://pitayasepeti.com/2019/02/01/pitayanin-faydalari/  

Fidan ve Meyve satışı hakkında daha detaylı bilgi için https://ejdermeyvesipitaya.com/iletisim     

Ejder Meyvesi Pitaya Valdivia Roja

Bir yanıt yazın