Ejder Meyvesi

Ejder Meyvesi Pitaya  İdeal Yükseklik

Ejder Meyvesi Pitaya  İdeal Yükseklik

Ejder Meyvesi (Pitaya) aslen çıkış noktası ve Anavatanı Orta Amerikadır. Sonradan aynı iklime (Tropikal İklim ) sahip olan Uzak Doğu ülkelerinden Tayland, Vietnam, Filipinler, Malezya, Endenozya gibi ülkelerde yoğun bir şekilde üretim yapılmaya başlanmış sonradan Çin de de üretim başlamış ve yaklaşık 3 yıldır Türkiye de de üretilmeye başlanmıştır.

Ülkemizde Tropikal İklime en yakın iklim olan Akdeniz İkliminde tamamen açık arazilerde tam olarak yada ticari olarak üretim ve yetiştiricilik yapılamamaktadır. Adana, Mersin, Antalya, Muğla ve İzmir’in bir bölümünü içine alan Akdeniz İkliminin hüküm sürdüğü illerimizde örtü altında (serada) üretim yapılabilen Ejder Meyvesi (Pitaya) tamamen uyum sağlayabilmiştir. Örtü altı yetiştiriciliği olan seralarda hava, su, sıcaklık ve soğukluk gibi hava şartlarını kontrol altında tutulabilmektedir. Özellikle havalandırma dönemi yaklaşık dokuz ayı kapsamakta bu sürede seraların tüm yan bölümleri tamamen açık olarak Aralık ayının ortalarına kadar gelinmekte ve Şubat ayının ortasına kadar yine aç – kapalar yapılarak yine hava sirkülasyonu kontrol altında tutulmaktadır.

Tüm bu kontrollerin yanı sıra Ejder Meyvesi (Pitaya) Serası’nın yükseklikleri bitkinin verimini çok yakından etkilemektedir. Birden fazla etkilerin de (hava şartları, sulama, bakım vb.) yanyana gelerek özellikle alçak bir serada yüksek direklere yapılabilecek fidan dikimleri yaklaşık bir yıl sonunda hüsranla sonuçlanabilmektedir. Ülkemizin güney bölgesindeki seraların bir çoğu üç metrenin altındadır. Bu durum bitkinin vermini yakından etkilemektedir. Üç metrenin altındaki seralarda dikim yapılacak Ejder Meyvesi (Pitaya)’nın yüksekliği 130 cm – 150 cm aralığnı geçmemelidir. Eğer 6-12 metrelik yüksek muz seralarına yapılmış olan Ejder Meyvesi (Pitaya) dikimleri için 170-180 cm yüksekliğe kadar dikim yapılabilmekte bu durum bitkinin veriminde bir sorun çıkarmayacaktır.

Ejder Meyvesi (Pitaya) dikimlerinde 2.20 cm lik bir oluk altı yüksekliği olan seraya dikim yapılıyorsa 130cm gibi bir yükseklik bitkinin veriminde sorun çıkarmayacaktır. Bu tarz yüksekliği düşük olan eski seralarda orta vadede yükseltilme işlemi yapılmalı bu bitkinin veriminde artışa yol açacaktır.

Maliyetler, yetiştiricilik, danışmanlık ve pazar hakkında diğer tüm detaylar için bize https://ejdermeyvesipitaya.com/iletisim ulaşabilirsiniz.

Ejder Meyvesi Pitaya

Ejder Meyvesi Pitaya nın sağlığa ve insan vücuduna faydaları hakkında detaylar için https://pitayasepeti.com/2020/04/03/pitayanin-faydalari/

www.ejdermeyvesipitaya.com adreslerimiz.

Türbe Mah. Hutbetaşı Cad. No:90 Erdemli – Mersin

Altıayak Mah. Fevzi Çakmak Cad. No:99 Kepez – Antalya

Toplantı için: Bahçeşehir Merkez Başakşehir – İstanbul

MOBİL TEL: 0532 432 07 93

 

Ejder Meyvesi Pitaya  İdeal Yükseklik
Ejder Meyvesi Pitaya  İdeal Yükseklik

2 thoughts on “Ejder Meyvesi Pitaya  İdeal Yükseklik

  • Sinan

    Yurtdışında izlediğim videolarda pitayaları bodur boyda tutup 60-70cm civarı tutuyorlardı. Bu boylarda kesip meyve dalı verir mi sizce?

  • ejdermeyvesipitaya

    Merhabalar,
    Aslında genelde 130-180 cm aralığında taçlandırılır. Türkiye de seralarda yetiştirildiği için ideal yükseklik dikim yapılan seranın yapısına göre belirlenmelidir. Detaylı bilgi için https://ejdermeyvesipitaya.com/ejder-meyvesi-pitaya-ne-kadar-uzar/ inceleyebilirsiniz.
    İlginiz için Teşekkürler

Bir yanıt yazın