Ejder Meyvesi

Pitaya Ne Zaman Meyve Verir

Ejder Meyvesi (Pitaya) Ne Zaman Meyve Verir ?

Orta Amerika dan tüm dünya ya yayılan ve Uzak Doğuda sonradan çok büyük arazilerde üretim yapılmaya  başlanan Pitaya dünyada en büyük üretici ve ihracatçı konumdaki ülke Vietnamdır. Hemen sonrasında Tayvan yine büyük üretici ve ihracatçı olarak ikinci sırada yer  alır. Son dönemde Çin’in güney bölgelerinde örtü altında yetiştiriciliği ile büyük üretim tesisleri kurulmaya başlanmıştır. 100 den fazla farklı çeşitleri ile üretim yapılan Pitaya nın aroma yönünden daha çok dikkat çeken iç et kısmı kırmızı, mor  ve pembe olan çeşitleri nin üretimi katlayarak artmakta  ve piyasa da pazarlarda iç et kısmı kırmızı, mor ve pembe olan çeşitlerin payları giderek yükselmektedir.  

Ülkemiz de sadece Akdeniz iklimi ve Akdeniz İklimi ile diğer iklimlerin geçiş şartlarının yaşandığı Marmara Bölgesi ile Güney Doğu Anadolu bölgesinin bir kısmında ki bölgelerde örtü altında yetişme imkanı bulan bu bitki meyve dönemi genel olarak Haziran – Aralık aylarının içerisinde ve arasında meyve hasadı yapılabilmektedir.

Gecenin Kraliçesi de denilen çiçek açma dönemi genelde Ejder Meyvesi (Pitaya)’nın yaşına göre ve yetiştirildiği lokasyona göre mart-nisan-mayıs-haziran dönemlerinde olmaktadır. Bitkinin yetiştirildiği lokasyon sıcak-havadar bir noktada ve 3-4 yaşında ise çiçeklenme mart-nisan-mayıs aylarında olur ve meyve haziran ayından itibaren yenmeye hazır hale gelir fakat Ejder Meyvesi (Pitaya) 1-2 yaşlarında ise çiçeklenmesi haziran-temmuz aylarına kadar uzayabilir ve ağustos ayından itibaren meyve yenmeye hazır hale gelir.

Bitkinin meyveye oturması öncelikle cinsine, sonra yetiştirildiği iklim şartlarına ve lokasyona göre değişiklik gösterir. Akdeniz bölgesinin hakim olduğu il ve ilçelerde çiçeğin açılıp meyveye dönme zamanlaması Adana-Mersin bölgesinde ilk önce başlar Antalya-Muğla bölgesinde biraz daha geç başlayabilir. İklimin, havaların sıcaklık durumlarının, deniz seviyesinden yükseklik gibi bir çok etkenleri de göz ardı etmeden yorumlamakta gerekir.

Maliyetler, yetiştiricilik, danışmanlık ve pazar hakkında diğer tüm detaylar için bize https://ejdermeyvesipitaya.com/iletisim ulaşabilirsiniz.

Ejder Meyvesi Pitaya nın sağlığa ve insan vücuduna faydaları hakkında detaylar için https://pitayasepeti.com/2020/04/03/pitayanin-faydalari/

www.ejdermeyvesipitaya.com adreslerimiz.

Türbe Mah. Hutbetaşı Cad. No:90 Erdemli – Mersin

Altıayak Mah. Fevzi Çakmak Cad. No:99 Kepez – Antalya

Toplantı için: Bahçeşehir Merkez Başakşehir – İstanbul

Tel: 0532 432 07 93

 

 

Pitaya Ne Zaman Meyve Verir
Pitaya Ne Zaman Meyve Verir
Pitaya Ne Zaman Meyve Verir
Pitaya Ne Zaman Meyve Verir

10 thoughts on “Pitaya Ne Zaman Meyve Verir

 • bülent mullahasan

  Pitahaya iki seneden beridir sadece çiçek verir ve çiçekler meyveyi dönülmez ne yapabilirim

 • ejdermeyvesipitaya

  Bülent Bey Merhabalar,
  Ejder Meyvesi Pitaya larınızın fidanlarının ilk alındığı kaynak çok önemli öncelikle bunun tespit edilmesi gerekmektedir. Sonrasında yapılacak uygulama çiçeklenme döneminde elle tozlama yönteminin denenmesi gerekir. Sonrasındaki uygulama aşılama yöntemi ile tüm türleri değiştirmek olacaktır. En son yapılması gereken yöntem ise tamamen tüm ağaçlar sökülerek imha edilerek yeni bir cins dikiminin yapılması. Bu son seçeneği ilk seçenek olarak ta düşünmek isteyebilirsiniz bu sizin değerlendirmeniz gereken bir durum olacaktır. Elle dölleme hakkında detaylı bilgilere https://ejdermeyvesipitaya.com/ejder-meyvesi-pitaya-elle-dolleme-efsanesi/ bu yazımızdan ulaşabilirsiniz yada bize 0532 432 07 93 numaralı telefondan da ulaşabilirsiniz.

 • emre

  İyi günler karadeniz bölgesinde yetişir mi acaba

 • ejdermeyvesipitaya

  Emre Bey Merhabalar,

  Kastamonu Tosya da bir yetiştiricimiz sera içerisinde Ejder Meyvesi Pitaya yetiştiriciliği yapmakta. Sizde bölgenizde deneme çalışmaları yapabilirsiniz. Sipariş vermek için bize 0532 432 07 93 numaradan yada diğer iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz. https://ejdermeyvesipitaya.com/iletisim/

 • Tugba

  Elle tozlama nedir acaba ? Bizim bitkilerin boyu 2 metreden fazla uzadı aşağı sarkmaya başladı meyve vermesi için ne yapmam gerekiyor ?

 • Aziz

  Ben şimdi bu meyvesi 20 30 Fidan olarak sipariş verdim üst baş kısmını kesin öyle ekin diyorlar aydınlatır mısınız?

 • ejdermeyvesipitaya

  Merhabalar,
  Aziz bey takdir edersinizki görmeden bir yorum yapmak çok zor. fotoğraf paylaşabilirseniz belki detay paylaşabiliriz.
  Teşekkür ederiz

 • Aşkım dereli

  Merhaba ben Kıbrısta ilk defa bu meyveyi saksıda yetiştirmeye çalışıyorum çok meyve kozası verdi ama pekçok koza sarardı şimdilik 4 adet sağlam görünüyor bu sataşmalar için ne tavsiye ediyorsunuz ve ana gövde de de sararma olmaya başladı başka fideleri gibi ne yapmamı tavsiye edersiniz?

 • ejdermeyvesipitaya

  Merhabalar,
  Kıbrı Pitaya yetiştiriciliği için çok uygun bir bölge.. ağaç meyve zamanı geldiğinde yaşına göre birçok tomurcuk verir fakat sağlık durumu ve belenme şekline göre sadece belirli adette bir kısmını büyütebilir buna yine ağacın kendisi karar verir. Sarar malar gövde ve meyve dallarındaysa güneş yanıkları olabilir bunun için yarı gölgeye almak gerekebilir..Sararma kök bölgesine yakın bir bölgedeyse aşırı sulamadan kaynaklanabilir. https://www.ejdermeyvesipitaya.com web ditemizde birçok yararlı bilgi bulabilirsiniz.
  Teşekkür ederiz.
  Ejder Meyvesi Pitaya

Bir yanıt yazın