Ejder Meyvesi

Ejder Meyvesi Hastalanır mı?

Ejder Meyvesi Hastalanır mı?

Ejder Meyvesi (Pitaya) yetiştirirken dal ve gövdenin kuruması solgun hale gelmesi…bu şekilde bir sorun ile karşılaşıldığında sadece 1 sebepten kaynaklanmayabilir. Bu tarz bir problem ile karşılaşıldığında öncelikle bitki üzerinde yakın bir inceleme yapılmalıdır bu kuruma ve solgunluk sadece en uçta mı? meyve dallarında mı? gövdenin bir kısmında mı ? gövdenin tamamını mı kaplamış…

Ejder Meyvesi Hastalanır mı?  Bu soruların cevabı nasıl müdahale yapılacağını da belirleyecektir. Ejder Meyvesin deki bu kuruluk ve solgunluk aşırı sulamadan yada aşırı susuzluktan, havanın durumuna göre aşırı soğuktan, kök veya dal mantarından, toprağın veya gübrenin yanlış kullanımı, kök kısmında yaşayan toprak altındaki haşereden, gece gündüz arasındaki sıcaklık farklılığından, sağlıklı beslenememe ve nematod gibi sebeplerden bir veya birden fazlasından kaynaklanıyor olabilir.

Pitaya da bu tarz bir sorunla karşılaşıldığında eğer sebebi sulamadan kaynaklıysa düzene sokmak kolay olacaktır kurumuş kısım kesilip atılarak sulama düzeni sağlandığında problem çözülecektir.

Aşırı soğuk tan yada gece gündüz ararsındaki sıcaklık farkından kaynaklanmaktaysa ısıtma veya gece gündüz sıcaklık stres giderici besin destekleri ile sorun çözülebilir..   

Kök ve dal mantarından kaynaklanmaktaysa kurumuş ve solgun bölge kesilip geri kalan kısım mantar giderici ilaçla belirli süre tüm gövde yıkanmalıdır.

Toprağın ve gübrenin yanlış kullanımının çözümü toprak ve hayvan gübresinin değiştirilerek tazelenmeli diğer gübrelerin kullanımı hakkında da uzman görüşü alınmalıdır.

Kök kısmında yaşayan kurt, böcek, karınca gibi haşerelerden kaynaklandığı kökün incelenmesiyle anlaşılır düz kesikler ve haşerelerin kök bölgesinde yaptığı yuvalar bu incelemeler sonrası fark edilirse bu haşerelere özel ilaç ve doğal mücadele araçları kullanılabilir.

Sağlıklı besleneme toprağın yapısıyla doğrudan ilişkilidir çoğu zaman aşırı tuzlu, kireçli, taşlı, kimyevi atıklar ve sulu toprak yapısı Ejder Meyvesi (Pitaya) ’nın sağlıklı beslenemeyeceği türden topraklardır toprak değişimi lokasyon değişimi kesin çözümlerdir.

Nematod uzun yıllar geleneksek tarım yetiştiriciliği yapılan topraklarda kullanılan uygulamalardan veya bölgesel nedenlerden kaynaklanabilen nematod henüz ülkemizde Ejder Meyvesi (Pitaya) köklerinde görülmüş bir sorun değildir fakat uluslar arası paylaşımlar yapılan web sitelerinde karşılaşıldığı bilinen bir sorundur. Nematod için mücadele arazi boş iken henüz dikim yapılmadan yapılmalıdır önlem baştan alınarak sonradan çıkabilecek sorunlar baştan giderilmelidir. Ziraat mühendisleri ve zirai ilaç satışı yapan yerel uzmanlardan destek alınarak başta önlem alınarak sonradan kaynaklanabilecek büyük problemlerin önüne geçilebilir.  

Maliyetler, yetiştiricilik, danışmanlık ve pazar hakkında diğer tüm detaylar için bize https://ejdermeyvesipitaya.com/iletisim ulaşabilirsiniz.

Ejder Meyvesi Pitaya nın sağlığa ve insan vücuduna faydaları hakkında detaylar için https://pitayasepeti.com/2020/04/03/pitayanin-faydalari/

www.ejdermeyvesipitaya.com adreslerimiz.

Türbe Mah. Hutbetaşı Cad. No:90 Erdemli – Mersin

Altıayak Mah. Fevzi Çakmak Cad. No:99 Kepez – Antalya

Toplantı için: Bahçeşehir Merkez Başakşehir – İstanbul

Tel: 0532 432 07 93

Ejder Meyvesi Hastalanır mı?
Ejder Meyvesi (Pitaya) Hastalanır mı?
Ejder Meyvesi Hastalanır mı?
Ejder Meyvesi (Pitaya) Hastalanır mı?
Ejder Meyvesi Hastalanır mı?
Ejder Meyvesi (Pitaya) Hastalanır mı?

Bir yanıt yazın