Ejder Meyvesi

Ejder Meyvesi Pitaya Meyve Dalı Oluşumu

Ejder Meyvesi Pitaya Meyve Dalı Oluşumu

Ekvator iklim kuşağı doğal bitkilerinden olan Pitaya ana vatanı Uzak Doğu gibi bir algısı olsa da aslında ana vatanı Orta Amerikadır ve 1900 lü yılların başın dan bu yana ticari olarak üretimi gerçekleşmektedir. Ülkemizde çok yeni olan Ejder Meyvesi güney bölgelerimizde seralarda yetiştirilerek uyum sürecini geçirmiş artık ticari olarak üretimi yapılmaya başlamıştır.

Ejder Meyvesi sarılarak 22 metreye kadar tırmanabilir. Gerek şemsiye şeklinde dikim yönteminde gerekse sıralı dikim yöntemlerinde seranın yüksekliğine göre ortalama da 150 cm gibi bir yüksekliğe ulaştığında taç alımı yapılarak daha fazla uzaması engellenir.  Son bahar, ilk bahar yada yaz döneminde taç alınan bu en üst bölgede dikenlerin altından meyve dalları oluşmaya başlar. Bu dallar 2 metreye kadar yükselerek kalınlaşır ve koyu bir renk alır ağırlaşmaya başlar ve yeniden toprağa doğru eğilmeye başlar. Toprağa yakın bir noktada 30-50 cm kalıncaya kadar uzanması beklenerek son noktada yeniden taçlandırılır. Bu şekilde meyve öncesi ilk aşama gerçekleşmiş olacaktır. 

 
Ejder Meyvesi (Pitaya)’ nın meyve dallarının belirli bir olgunluğa gelmesi için genelde yaşının dolması gerekmektedir. Özellikle yaz aylarında meyve dallarının uzaması hızlanır ve havaların durumuna göre bazen kalınlaşır bazen incelir. Meyve dallarının kalınlaşması içinin dolgunlaşması koyulaşması eskiyerek koyulaşmaya başlaması yaşını doldurmuş bir ağacın meyveye hazırlanmasındaki başlıca işaretleridir. Yaşını doldurmuş ve haziran-temmuz- ağustos aylarına ulaşmış Ejder Meyvesi (Pitaya) yavaş yavaş tomurcuklanmaya başlar ve genelde meyve dallarının toprağa yakın olgun dallarında çiçek büyütmeye başlar.

Bu genel bilinen bilgilerin yanı sıra yaşını doldurmuş ve haziran-temmuz- ağustos aylarına ulaşmış ağaçların meyve vermesi için meyve dallarına ihtiyacı yoktur. Bu tarz Ejder Meyvesi (Pitaya) gövdesinden de tomurcuklanarak çiçeklerini büyütüp meyveye dönüştürür. Saksı ve torbadaki yeni kesilmiş meyve dallarından çıkan tomurcuklar bu kapsamda değerlendirilemez ve genelde belirli bir büyüklüğe ulaştığında sararıp düşer.

Maliyetler, yetiştiricilik, danışmanlık ve pazar hakkında diğer tüm detaylar için bize https://ejdermeyvesipitaya.com/iletisim ulaşabilirsiniz.

Ejder Meyvesi Pitaya

Ejder Meyvesi Pitaya nın sağlığa ve insan vücuduna faydaları hakkında detaylar için https://pitayasepeti.com/2020/04/03/pitayanin-faydalari/

www.ejdermeyvesipitaya.com adreslerimiz.

Türbe Mah. Hutbetaşı Cad. No:90 Erdemli – Mersin

Altıayak Mah. Fevzi Çakmak Cad. No:99 Kepez – Antalya

Toplantı için: Bahçeşehir Merkez Başakşehir – İstanbul

MOBİL TEL: 0532 432 07 93

 

Ejder Meyvesi (Pitaya) Meyve Dalı ?
Ejder Meyvesi Pitaya Meyve Dalı Oluşumu
Ejder Meyvesi (Pitaya) Meyve Dalı ?
Ejder Meyvesi Pitaya Meyve Dalı Oluşumu

Bir yanıt yazın