Ejder Meyvesi

Ejder Meyvesine Aşı Yapılır mı?

Ejder Meyvesine Aşı Yapılır mı?

Tüm dünya da yüzlerce farklı çeşide sahip olan Pitaya çiçeğinde aynı anda hem erkek hemde dişi organlarına sahiptir. Aynı çiçekte yer alan dişi ve erkek organları tek gece açık olan çiçek gece geç saatlerde açılmaya başlar ve sabah güneş yükselirken kapanır. Bu süreçte erkek organların başcık bölümünde bulunan polenler yumurtalık bölümünde dölleyerek tohumda yeni bir jenerasyon oluşur. Bu oluşum sırasında farklı çeşitlerden gelebilecek polenlerle oluşabilecek bambaşka bir çeşit te oluşabilmektedir. Bitki çoğaltma yöntemleri ile oluşan bu yeni jenerasyon çimlendirilerek gelişimi tamamlandığında yeni bir çeşit meydana gelmiş olacaktır. Bu çeşit anne ve baba dan bağımsız yeni bir çeşit olacağı için farklı özelliklere sahip olacaktır manuel tozlanmaya ihtiyaç duyabilir, çok farklı olumlu veya olumsuz lezzet ve özelliklere sahip olabilir bu ortaya çıkan yeni çeşit verim olarak ve bir çok yönden üstün özelliklere sahip olursa hızla çoğaltmak için aşılama yöntemi çok uygun olacaktır.  

Ejder Meyvesi (Pitaya)’ da aşı yapılır mı ? gerekli mi? nasıl yapılır ? tutar mı ?

Birden fazla yöntemle bitkiyi aşılamak mümkündür. Neden aşı yapmak gerekir sorusu çok önemlidir. Orta Amerika ve uzak doğuda tropikal iklim kuşağında yetişen Ejder Meyvesi (Pitaya) ülkemizde henüz çok yeni yaygınlaşmaya başlamıştır. Çok farklı fidan çeşitliliği gerek tohumdan yetiştirilmiş olanlardan gerekse çelikten yetiştirilmiş olan ve dünyada çok farklı bölgelerden gelen çeşitlerden ülkemizde çoğaltılarak ticari veya ticari olmayan amaçlarla yetiştirilmeye çalışılmaktadır.

Farklı bölge ve yöntemlerle çoğaltılan Ejder Meyvesi (Pitaya) bazen elle döllemenin zorluğundan, çiçek açmayıp meyve vermemesinden, çiçek açıp meyve vermemesinden yada meyve verip aromasız tatsız hoş olmayan tadı yüzünden değiştirilmeye yenilenmeye farklı bir cinse çevrilmeye ihtiyaç duyulabilir. Bu karar dan sonra aşılama yapılarak istenilen yeni cinse dönüşüm sağlanabilir. Aşılama sırasında Ejder Meyvesi (Pitaya)’nın şapka kısmına yakın bir karış kadar altından eski gövde kesilerek özünün bulunduğu kısım biraz genişletilir ve yeni Ejder Meyvesi (Pitaya)’nın özü yaprak kısmından sıyrılarak sadece ince çubuk kısmı bırakılır eskisinin gövdesinde genişletilen yere girecek şekilde birleştirilir ve iki parça birbirine yapıştırılarak tutundurulur. Detaylarını videodaki linkler den izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=Bc749M9ANes

https://www.youtube.com/watch?v=LMlaG9XZtNo

https://www.youtube.com/watch?v=xvjjV1GXOmI&t=44s

Maliyetler, yetiştiricilik, danışmanlık ve pazar hakkında diğer tüm detaylar için bize https://ejdermeyvesipitaya.com/iletisim ulaşabilirsiniz.

Ejder Meyvesi Pitaya nın sağlığa ve insan vücuduna faydaları hakkında detaylar için https://pitayasepeti.com/2020/04/03/pitayanin-faydalari/

www.ejdermeyvesipitaya.com adreslerimiz.

Türbe Mah. Hutbetaşı Cad. No:90 Erdemli – Mersin

Altıayak Mah. Fevzi Çakmak Cad. No:99 Kepez – Antalya

Toplantı için: Bahçeşehir Merkez Başakşehir – İstanbul

Tel: 0532 432 07 93

 

Ejder Meyvesine Aşı Yapılır mı?
Ejder Meyvesine Aşı Yapılır mı?

Bir yanıt yazın