Ejder Meyvesi

PİTAYA İÇİN POTASYUM


Bitkilerde ve Ejder Meyvesi Pitaya da Potasyum (K) işlevi nedir?

Potasyum, canlıların genel hayatta kalması için çok önemli bir makro elementtir. Hem bitki hem de hayvan dokularında bol miktarda bulunan bir mineral makro besleyicidir. Tüm canlı hücrelerin düzgün işlevselliği için gereklidir. Potasyum gübrelerinin bitki verimini yükselttiği, bitkilerin nişasta ve protein içeriğini arttırdığı görülmüştür. Ek olarak, potasyum gübreleri, bitkilerin hava değişikliklerine, hastalıklara ve nematodlara karşı bağışıklığı geliştirmeye yardımcı olmaktadır.

Bitki ve Pitaya için Potasyum un önemi

Potasyum, bitkilerin ve Pitaya nın doğru gelişimi için vazgeçilmez bir bileşendir. Fotosentezde, stoma açılıp kapanarak bitkilerin ışığa tepkilerinin düzenlenmesinde önemlidir. Potasyum, bitkilerdeki biyokimyasal reaksiyonlarda da önemlidir. Temel olarak, potasyum (K) su ve besin taşınması, protein ve nişasta sentezi gibi diğer birçok hayati süreçten sorumludur.

Potasyum Alımı

Bitkiler tarafından solunum hızı büyük ölçüde potasyumun bitkiler tarafından uygun şekilde alınması ve taşınmasına bağlıdır. Potasyum alımı için yeterli enerjiye (ATP) ihtiyaç vardır. Potasyum, temel besinlerin, suyun ve diğer maddelerin köklerden gövdeye yapraklara geçişinde hayati bir rol oynar. Ayrıca K2O formunda gübreler yoluyla da temin edilebilir. Bitki dokuları bu gübrelerdeki formu analiz eder ve biyolojik olarak daha uygun bir forma dönüştürür. İyonlar şeklinde emilir – K +.

Bitkilerde Potasyum Fonksiyonları

Potasyum (K) esas olarak bitki fizyolojik süreçlerinde önemli bir rol oynar. Bu nedenle, bitkilerde uygun büyüme ve üreme için büyük miktarlarda gereklidir. Bitkiler tarafından ihtiyaç duyulan besin maddeleri açısından azottan sonra hayati önem taşır. Ayrıca, bitkilerdeki bir takım biyolojik ve kimyasal süreçlere katkıda bulunan faktörü nedeniyle “kaliteli besin” olarak da adlandırılır. Potasyumun bitkilerde önemli olmasının nedenleri:

  • Potasyum stomanın açılmasını ve kapanmasını düzenler, böylece CO2 alımını düzenler, böylece fotosentezi arttırır.
  • Adenosin Trifosfat (ATP) üretimi için önemli biyokimyasal enzimlerin aktivasyonunu tetikler. ATP, atık maddelerin bitkilerde atılması gibi diğer kimyasal ve fizyolojik süreçler için enerji sağlar.
  • Bitki dokuları ve hücrelerinde su ve diğer tuzların osmoregülasyonunda rol oynar.
  • Potasyum ayrıca bitkilerde protein ve nişasta sentezini kolaylaştırır.
  • Spesifik fonksiyonlardan sorumlu enzimleri aktive eder.

Bitkilerde ve Pitaya için Potasyum (K) eksikliği

Topraktan elde edilebilirliğine bakılmaksızın, potasyum eksikliği meydana gelebilir.. Eksiklik alt yapraklardan başlayabilir ve bitkilerin diğer hayati kısımlarına doğru ilerleyebilir. Potasyum eksikliği üreme ve büyümeyi etkileyen bitkilerde anormalliklere neden olabilir. Toprakta potasyum oranı bitki ve toprağın türüne bağlıdır. Potasyum eksikliği belirtilerinden bazıları;

  • Kloroz: Yaprakların ve meyve dallarının sararmasına neden olarak yapraklarının dökülmesine neden olabilir.
  • Bodur büyüme: Potasyum önemli bir büyüme katalizörü olduğundan, eksikliği veya yetersizliği yavaş büyümeye veya zayıf gelişmiş kök ve saplara yol açabilir.
  • Ekolojik değişikliklere karşı zayıf direnç: Potasyumun yetersizliği doğrudan daha az sıvı dolaşımı ve besin maddelerinin bitkilerde yer değiştirmesine neden olacaktır. Bu, bitkileri doğrudan sıcaklık değişikliklerine duyarlı hale getirecektir.

Maliyetler, yetiştiricilik, danışmanlık ve pazar hakkında diğer tüm detaylar için bize https://ejdermeyvesipitaya.com/iletisim ulaşabilirsiniz.

Ejder Meyvesi Pitaya

Ejder Meyvesi Pitaya nın sağlığa ve insan vücuduna faydaları hakkında detaylar için https://pitayasepeti.com/2020/04/03/pitayanin-faydalari/

www.ejdermeyvesipitaya.com adreslerimiz.

Türbe Mah. Hutbetaşı Cad. No:90 Erdemli – Mersin

Altıayak Mah. Fevzi Çakmak Cad. No:99 Kepez – Antalya

Toplantı için: Bahçeşehir Merkez Başakşehir – İstanbul

MOBİL TEL: 0532 432 07 93

Bir yanıt yazın