Ejder Meyvesi

Ejder Meyvesi Pitaya Derin Budama

Ejder Meyvesi Pitaya Derin Budama

Ejder Meyvesi Pitaya üçüncü yıl budaması biraz daha detaylı incelenerek özenle yapılmalıdır. Çünkü sezondaki meyve sayısını ve verimini doğrudan etkileyecek bir çalışmadır.

Ejder Meyvesi Pitaya nın yıllar geçtikçe verimi giderek artmakta ve zamanla tamamen bir ağaç formuna kavuşmaktadır. Başlangıç zamanı olan fidan döneminden ikinci yaşına kadar neredeyse bir sebze yetiştirir gibi bakım yapılmakta ve özen gösterilmektedir fakat aslında bir ağaçtır ömrü iyi bakılırsa 30 seneye kadar ulaşabilmektedir. Gövdesindeki kalıp şekli zamanla tahta rengini alır ve sertleşerek ağaç gövdelerindeki gibi kabuk bağlayarak artık gövdesinde yeni fidan vermez hale gelir.İlk yıllarında bir elin tek avucun içi kadar olan kökleri ilerleyen yıllarda 3-4 avuç büyüklüğüne kadar ulaşır. Bu süreçte daha rahat köklenip gelişmesi için desteğe ihtiyaç duyar. Organik köklendiriciler, toprağının yükseltilerek arttırılması bu yolla kök sayısının çoğaltılması, hayvan gübreleri gibi yöntemlerle bitkinin genel sağlık durumuna kökten bakılarak  budama dönemi öncesi bakımının yapılması gerekmektedir.

Budama öncesi (bahar başlangıcı öncesi) sonbahardan çıkıp kış şartlarının yaşanmaya başlandığı Aralık – Ocak – Şubat aylarında Ejder Meyvesi Pitaya ya hiç müdehale edilmez bu dönem bitkiye sadece sulama sırasında soğuk ve gece gündüz derece farkının giderilmesi için stres önleyici organik Amino Asit verilir. Bunun dışında hiçbir ek gıda ve gübre verilmez.  Bitkiye hiçbir müdehalede bulunulmaz (filiz ve dal seyreltme gibi…) Bu dönemi sağlıklı bir şekilde atlatıp bahar ayına ulaşmak hedeflenir. Zorlu kış şartlarının gerçekleşmesi durumunda (0) sıfır derecenin altına düşürmeden bahar ayına ulaşmak hedeflenmelidir.

Bahar aylarının habercisi olan cemrelerin birer birer gelmesiyle birlikte artık Ejder Meyvesi Pitaya üçüncü yıl budaması için hazırlanmalı her bir ağaç ve dal tek tek incelenerek meyve dallarındaki gözenekleri yani dikenleri ve dikenlerin alt kısımları incelenmelidir. Bir önceki sezonda meyve veren dallardaki dikenlerin yapısı bozulmuş ve çok azalmışsa bu dallar kesilerek yeni gelen meyve dalları bırakılıp eskiler kesilmelidir. Bir önceki yıllara göre daha fazla meyve dalı bırakılarak yeni sezondaki verim için hazırlık yapmak gerekmektedir. Sağlıklı bir ağaç sağlıklı bir kök yapısından ve sağlıklı bir budamadan sonra elde edilebilmektedir.

Maliyetler, yetiştiricilik, danışmanlık ve pazar hakkında diğer tüm detaylar için bize https://ejdermeyvesipitaya.com/iletisim ulaşabilirsiniz.

Ejder Meyvesi Pitaya

Ejder Meyvesi Pitaya nın sağlığa ve insan vücuduna faydaları hakkında detaylar için https://pitayasepeti.com/2020/04/03/pitayanin-faydalari/

www.ejdermeyvesipitaya.com adreslerimiz.

Türbe Mah. Hutbetaşı Cad. No:90 Erdemli – Mersin

Altıayak Mah. Fevzi Çakmak Cad. No:99 Kepez – Antalya

Toplantı için: Bahçeşehir Merkez Başakşehir – İstanbul

MOBİL TEL: 0532 432 07 93

Ejder Meyvesi Pitaya Derin Budama
Ejder Meyvesi Pitaya Derin Budama

Bir yanıt yazın