Ejder Meyvesi

Ejder Meyvesi Pitaya Yatırımı

Ejder Meyvesi Pitaya Yatırımı

Dünyadaki en yüksek üretim 30.000 hektar alanda 640.000 ton ile Vietnam’da ve Tayvan’da 1.191 hektar alanda 27.654 ton olarak gerçekleştirilmekte ve en büyük ihracatçı konumunda da yine bu iki ülke bulunmaktadır.Tüm Türkiye de henüz 200 dönüm civarında olan Ejder Meyvesi Pitaya Yatırımı henüz daha yolun başında konumundadır. Avrupa ve Ortadoğuya saatler içerisinde transfer yapılabileceği için muazzam bir coğrafi konuma sahiptir. Tüm avrupa ülkeleri, Rusya, İran, Qatar, Türki Cumhuriyetlere olan yakınlığı nedeniyle ve bu ülkelerle olan ticari ilişkilerden dolayı zaten var olan yaş sebze ve meyve ihracatında bir de tropikal ürün seçeneğinin eklenmesi için çalışmalar başlamıştır. Ejder Meyvesi Pitaya Yatırımı nın artması ile Uzak Doğudan günlerce süren yolculuklardan sonra bu ülkelere ulaştırlan tropikal ürünleri yakınında olmamızdan daha hızlı transfer yapabiliyor olmamızdan dolayı Türkiyeden tercih etmektedirler.

Ejder Meyvesi Pitaya Yatırımı son dönemde ülkemizde katma değeri yüksek ihracata dayalı ve sürdürülebilir bir yatırım aracı olarak bir çok yatırımcı tarafından tercih edilmektedir. İç piyasada 2019 sezonunda adet fiyatı 7 ile 15 TL arasında gramajına göre gerçekleşti. Antalya, Mersin, Adana, İzmir, Ankara, Bursa ve İstanbul daki meyve sebze hal lerindeki müşteriler Pitaya üreticilerinden bu fiyatlardan alıp marketlere, manavlara, pazarlara ve otellere daha farklı fiyatlara satışlarını gerçekleştirdiler. Sezonda adet olarak ne kadar üretildiyse her biri tek tek satılarak üreticinin ve aracıların yüzlerini güldürdü.

Pitaya Üretimi ve İhracatı

İç piyasanın yanı sıra Bulgaristan, Rusya, Qatar, İran gibi ülkelerede sınırlı sayılarda da olsa ihracat gerçekleştirilerek 2020 yılı sezonu için ihracata ön hazırlık mahiyetinde çalışmalarda yapıldı. Bu noktada bu güne kadar çok ciddi bir çalışma yapılamamasının temel nedeni arz ın düşük olmasıydı. Yani Üretimin az olmasından dolayı mevcut üretim iç piyasada bile yeterli olamadı. Çünkü ürünün rekoltesi düşük olmakta yani 1 dönüm bir yerden ilk senesinde yada tam maksimum üretime geçmeye başladığı dönemde alınan 1000 adet yada 10.000 adet ürünü 6 ayda vermektedir. Portakal, mandalina yada limondaki gibi vereceği tüm meyveleri belirli bir sezonda belirli bir aralıkta vermeyip meyve üretimini 6 aya yaymaktadır. Haziran ve aralık ayları arasındaki sürede her 3-5 haftada bir hasat yapılmakta ve belirli bir adette kesim yapılabilmektedir bu durum iç piyasa için avantaj olurken (herhasat döneminde taze meyve piyasaya sürülebilmektedir) ihracat için olumsuz bir durumdur. İhracat için arkalı sürekli ve yüksek adetlerde üretim gerekmektedir.

2020 sezonunda 100 dönüm kadar bir araziden çıkacak olan meyveler için birlikte hareket edilerek ihracat için organize olunmakta ve üreticilerimizde bu birliğe teşvik edilmektedir.

Üretimin ve dolayısı ile yatırımcı sayısının artmasıyla düzgün organize olmuş bir ihracat planı işletilerek ülkemize faydalı olabilecek farklı yeni bir ihracat kalemi kazandırmak idealimizdir.  

Maliyetler, yetiştiricilik, danışmanlık ve pazar hakkında diğer tüm detaylar için bize https://ejdermeyvesipitaya.com/iletisim ulaşabilirsiniz.

Ejder Meyvesi Pitaya nın sağlığa ve insan vücuduna faydaları hakkında detaylar için https://pitayasepeti.com/2020/04/03/pitayanin-faydalari/

www.ejdermeyvesipitaya.com adreslerimiz.

Türbe Mah. Hutbetaşı Cad. No:90 Erdemli – Mersin

Altıayak Mah. Fevzi Çakmak Cad. No:99 Kepez – Antalya

Toplantı için: Bahçeşehir Merkez Başakşehir – İstanbul

Tel: 0532 432 07 93

 

https://www.youtube.com/watch?v=ds2N8rt07QY

Bir yanıt yazın