Ejder Meyvesi

Pitaya İçin Su

Pitaya İçin Su

Tüm canlılar için su ne derece önemliyse Ejder Meyvesi Pitaya için su aynı derece de önemlidir. Doğru olarak bildiğimiz en büyük yanlış Pitaya için su çok fazla ihtiyacı olmayan bir durum. Aslında Pitaya suyu çok sever suya ihtiyacı olmayan bir canlı olabilir mi? Sadece çok sık olarak sulanarak toprağının balçık gibi olmasını istemez. Bunun dışında suya çok ihtiyaç duyar özellikle yaz döneminde meyve zamanında bu ihtiyacı daha da artar. Bitkinin yetiştiği toprağın yapısı sulama periyodunu belirleyecektir.(Kırmızı ve aşırı su tutan bir toprak mı? kumlu ve aşırı geçirgen bir yapıdaki toprak  mı ?) Toprağın yapısı genel olarak bilinse de analiz sonucunda alınmış bir toprak yapısı incelemeden sonra içinde bulunulan mevsime göre sulama periyodu belirlemek gerekir.

Genel olarak kış aylarında ayda bir son ve ilk bahar dönemlerinde on beş günde bir yaz aylarında hafta da bir sulama periyodu belirlenebilir. Buradaki temel ölçüt toprağın yapısı olacaktır. Aşırı geçirgen ve su tutmayan bir yapıya sahipse toprak bu sulama periyodu nun aralığı biraz daha kısaltılmalıdır. Aynı şekilde eğer toprak yapısı çok sık ve suyu tutan bir yapıya sahi olursa bu sulama periyodu uzatılabilir. Toprağın yapısına göre bir seferde verilecek suyun da tonajı belli olacaktır. 20 cm aralıklı ve standart bir yapıdaki damlama deliklerine sahip damlama hortumlarında ortalama bir toprak yapısına sahip olunan bir dönümlük arazide (yarı geçirgen bir yapıya sahip toprak yapısı) yaz aylarındaysak 1-2 saat arası 4-6 ton arası dönüme su verilebilir bu oran ilk ve son bahar döneminde yarı yarıya azaltılabilir, kış döneminde 1/3 oranında verilebilir.

Pitaya için su yaz aylarında, çiçek öcesi ve sonrasında, çiçeklerin açılıp kapanmasının ardından meyveye oturma döneminde özellikle meyvenin sağlıklı büyümesi için çok büyük önem arz eder. Çiçek öncesinde suyu azaltmak gerekir çiçek açıp meyveye oturduğu zamanda suyu olabildiğince arttırarak meyvenin gelişimine artı yönde katkıda bulunmak gerekir. Toprak analizi çok faydalı ve uzun yıllar gidilecek zaman için çok önemli bir yol haritası olacaktır. Topraktaki bitki besleme ile ilgili tüm verilerin ortaya çıkarılması ve toprağın ana yapısının net bir şekilde belirlenebilmesi için toprak analizi şarttır.

Maliyetler, yetiştiricilik, danışmanlık ve pazar hakkında diğer tüm detaylar için bize https://ejdermeyvesipitaya.com/iletisim ulaşabilirsiniz.

Ejder Meyvesi Pitaya

Ejder Meyvesi Pitaya nın sağlığa ve insan vücuduna faydaları hakkında detaylar için https://pitayasepeti.com/2020/04/03/pitayanin-faydalari/

www.ejdermeyvesipitaya.com adreslerimiz.

Türbe Mah. Hutbetaşı Cad. No:90 Erdemli – Mersin

Altıayak Mah. Fevzi Çakmak Cad. No:99 Kepez – Antalya

Toplantı için: Bahçeşehir Merkez Başakşehir – İstanbul

MOBİL TEL: 0532 432 07 93

Bir yanıt yazın