Ejder Meyvesi

Pitaya 1 Yılda Meyve Verir mi ?

Pitaya 1 Yılda Meyve Verir mi ?

Pitaya 1 Yılda Meyve Verir mi ? Fidanın yaşı, boyu, çeşidi ve genel sağlık durumu ve dikim zamanına bağlı olarak 1 ila 1 buçuk yıl içerisinde meyve vermektedir. Ejder Meyvesi (Pitaya)  Fidanının dikim yapılacak zamanı, yine fidenin mevcut durumu (köklü mü? daldan kesilmiş yeni çelik mi?) ve sonraki bakımları meyveyi alabilmenin en önemli koşullarıdır.

İlk meyvesini birinci yılında veren pitaya toprağını, hava şartlarını beğenirse ve bakımıda iyi olursa 25-35 yıla kadar ömrü vardır. Belirli bir süre sonunda gövdesi tahtalaşır gövdesinden fidan vermez sadece meyve dallarını büyütür. Meyve verme bakımından asıl yüksek performansını üçüncü yılından sonra ortaya çıkar.

Zaman

Fidan eğer 2 haftalık ile 12 aylık arasında ve sağlıklı köklere sahipse  herhangi bir zaman kısıtlaması olmadan yılın her ayında ve gününde dikimi yapılabilir. Eğer fide birkaç haftalık çelikleme  şeklinde dalından kesilmiş halindeyse en uygun dikim zamanı şubat sonu mart başı gibi ilk cemre düştükten sonra yapılmalıdır.

Fidan Durumu

Fidanın durumu meyveye dönmesi bakımından çok önemlidir. Köklendirici ile bile desteklense dalından kesilmiş bir çelikleme fidanın torba yada saksıda bekleyip köklenmesi ikinci üçüncü boğuma gelmesi 2-3 ayı bulmaktadır bu durum tabi ki de meyve vermesini de etkiler. 3 ay demek bahar aylarında gecen bir üç aysa Ejder Meyvesi (Pitaya) Fidanı için en az 100 – 150 cm arasında boyunun uzaması demektir özellikle 1 Nisan dan itibaren günde 1-2 cm boyu uzamaktadır. Boyunun uzaması da şapka kısmına gelip geri toprağa doğru uzanması meyve dallarının büyümesinde çok ama çok önemli bir etkendir.

Bakımlar

Fidanın durumu çok iyi köklenmiş dikim zamanı da çok iyi ama yinede 1- 1 buçuk yılda ilk meyvenizi alabilmeniz için aşırı güneş, soğuk ve sudan korumanız gerekmektedir kış aylarında 0 derecenin altı yaz aylarında 35 derecelerin üstü ve çok sulu toprak veya sulama tehlikelidir her bir hata sizi 3-4 ay geriye atabilir hatta tamamen bitkinin ölmesine dahi sebep verebilir.

Pitaya 1 Yılda Meyve Verir mi ? Tüm şartları sağladınız fidanın durumu sağlığı bakımı, yazı, kışı hepsi iyi geçtiyse eğer 1-1 buçuk yıla kadar ilk meyvenizi alırsınız, 2- 2 buçuk yıl sonra ikinci hasat zamanı ilk yıla göre 3 katı kadar meyve alırsınız 3-3 buçuk yıl sonraki meyve zamanında tam performansa yakın bir mahsul alırsınız.   

Maliyetler, yetiştiricilik, danışmanlık ve pazar hakkında diğer tüm detaylar için bize https://ejdermeyvesipitaya.com/iletisim ulaşabilirsiniz.

Ejder Meyvesi Pitaya nın sağlığa ve insan vücuduna faydaları hakkında detaylar için https://pitayasepeti.com/2020/04/03/pitayanin-faydalari/

www.ejdermeyvesipitaya.com adreslerimiz.

Türbe Mah. Hutbetaşı Cad. No:90 Erdemli – Mersin

Altıayak Mah. Fevzi Çakmak Cad. No:99 Kepez – Antalya

Toplantı için: Bahçeşehir Merkez Başakşehir – İstanbul

MOBİL TEL: 0532 432 07 93

13 thoughts on “Pitaya 1 Yılda Meyve Verir mi ?

 • adnan

  ejder meyvesinin aşağıya sarkan yaprağında çıkan iplik gibi saçağa benzeyen nesneler nedir ve ne işe yarar?

 • ejdermeyvesipitaya

  Merhabalar,

  Ejder Meyvesi (Pitaya)’nın direkten yukarıya doğru çıkarken ve aşağıya doğru sarkarken gövdesinden ve dalların uçlarından çıkan saçaklar hem meyvenin tırmanışı sırasında direğe yapışarak sağlam bir şekilde tırmanmasını sağlarken hemde havadaki nemden yararlanarak besin desteğine devam etmesini sağlamaktadır. Bazı örneklerde kökleri çürümüş olan Ejder Meyvesi (Pitaya) bu saçakları kök gibi kullanarak yaşamını devam ettirebilmektedir.

 • Hülya

  Havadan nem alması için havai kökleridir

 • Seren Cömert

  Merhaba ben ejder meyvesi yetiştirmek istiyorum ve bununla ilgi detaylı bir bilgi almak istiyorum Hatay iskenderunda bu meyveyi yetiştirmeyi düşünüyorum. Bu benim ilk deneyimim olacak yardımcı olurmusunuz bana

 • ejdermeyvesipitaya

  Sn Seren Cömert Merhabalar,

  İklim şartları itibari ile İskenderun Ejder Meyvesi Pitaya yetiştiriciliği açısından son derece uygun konumdadır. Kurulum, bakım, pazar ve diğer detaylar hakkında detayları görüşebilmek adına bize ulaşmanızı yada iletişim bilgilerinizi iletmenizi rica ederiz.

  Teşekkürler Ejder Meyvesi Pitaya
  0532 432 07 93

 • Taylan

  Hatay samandag ilçesinde denemelik 70 fide ekilişi yaptim daha tam olarak bu konuda bilgi sahibi deyiliz

 • ejdermeyvesipitaya

  Merhabalar,
  Hayırlı olsun..bereketli olsun..Erzinde 1 dönümlük bir sera kurulumu gerçekleştirdik 1 ay kadar oldu..takip edebilirsiniz. detaylar için https://www.ejdermeyvesipitaya.com
  Teşekkürler

 • merhaba muğla bodrumda yetiştirmke isitiyorum yeni deneyeceğim için i,lk etapta az dikmek isityorum bu bölgede verim alabilrimiyim fide teminin nasıl yapablirim buralarda kurduğunuz sera varmıdır

 • ejdermeyvesipitaya

  Merhabalar,
  İzmir ve Manisaya kadar sahil bölgelerinde çok güzel yetiştirilebilmektedir. Aydın ve Denizlide 10 farklı proje hazırlıyoruz şuanda. Kargo ile fidan gönderimi yapabiliyoruz. Detaylar için 0532 432 07 93 numaradan ulaşabilirsiniz
  İlginiz için Teşekkürler.

 • adem

  Merhaba Doğu bölgesinde üretimi yapılabilirmi. Batman Hasankeyf yakın 3 dönüm kadar yer var.

 • Vasif

  Salam. Mən Azerbaycandan yaziram. Nə qədər vaxtdir ki, ejder meyvesi barədə çox maraqlaniram. İstəyirəm Azərbaycanin Şəki rayonunda yetişdirim. Siz nə məsləhət verərdiniz? Bu mümkünmü, daqliq zonadir. Böyük Kafqaz daq eteyinde yerleşirik. Bir də fidanlari karqo ilə göndermek mümkündürmü? Təşəkkürlər!

 • ejdermeyvesipitaya

  Merhabalar,
  Aleykum selam..Ejder Meyvesi Pitaya tropikal iklim kökenli bir bitki olduğu için tropikal iklim yada buna en yakın hava şartlarında yetiştirilebilmektedir. Kış döneminde soğuk sevmediği için örtü altında seralarda yetiştirilmektedir. Bildiğim kadarı ile Bakü gibi Hazar denizi kıyısında bulunan bölgelerde çok rahat yetiştirilebilir. Şeki Rayonu dağlık bölge ise yüksek bir yerdeyse biraz zorlanabilirsiniz belki Xazanabad ve Mengeçevir gibi göl kenarında bir sera kurulumu yapabilirseniz yetiştirilebilir. Bu mümkünse kargolamayı araştırabiliriz. detaylar için https://www.ejdermeyvesipitaya.com ve 0532 432 07 93

Bir yanıt yazın